Český recept proti uprchlíkům? Uzavírání hranic a kontroly

Uzavření hranic České republiky až na 5 dní a obnovení hraničních kontrol - to je jedno z možných krizových řešení uprchlické krize, pokud bude ohrožena bezpečnost státu. Návrh leží ve sněmovně a poslanci o něm rozhodnou v příštích dnech. Vláda rovněž podpořila vznik "evropské" pohraniční a pobřežní stráže.

Evropa zachraňuje uprchlíky

Jakmile začne uprchlická krize zasahovat do vnitřní bezpečnosti České republiky, přestane fungovat zelená hranice s okolními zeměmi, a to až na pět dní. Kdo v tu dobu nepoužije střežený hraniční přechod, bude moci dostat až padesáti tisícovou pokutu. "Ministr vnitra má výlučnou pravomoc a v mimořádných situacích ji může využít - nemusí čekat na svolání vlády . Určí místo, čas a způsob ochrany hranice a zajistí neprůchodnost před vstupem na území státu," uvedl náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. 

V praxi se pak ministr vnitra bude moci rozhodnout pro jeden z operačních plánů. Například zda kontroly budou namátkové nebo systematické, na vybraných místech nebo po celé délce hranic.

Názor opozice se ale tříští. Část poslanců se změnou souhlasí. "Cokoliv, co by mohlo vést k rychlejšímu opatření vedoucímu k ochraně státních hranic v nenadálých rizikových situacích, je třeba podporovat," tvrdí europoslanec ODS Jan Zahradil.

Někteří poslanci se zase bojí, že by hranice mohly zůstat zavřené trvale. "Pokud bych si měl vybrat mezi svobodou a větší kontrolou - volím vždy svobodu," prohlašuje poslanec Marek Ženíšek z TOP 09. Další mají naopak strach, že by nové opatření mohlo být nedostatečné. "Naše vláda se k tomu staví liknavě, proto jsme rozjeli vlastní kampaň," reagoval Miroslav Lidinský z Úsvitu.

Poslanci o změně rozhodnou v příštích dnech - mohla by začít platit už v červnu.

Vláda: Pro "evropskou" pohraniční a pobřežní stráž dodáme experty

Vláda podporuje návrhy Evropské komise ke zpřísnění ochrany hranic, řekl dnes po jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle Sobotky je důležitou součástí takzvaného hraničního balíčku zejména zřízení Evropské pohraniční a pobřežní stráže, které vláda dlouhodobě podporuje. Česko by do jejích jednotek mohlo vyslat řádově desítky expertů, řekl Sobotka.

"Česká republika od počátku migrační krize poukazovala na to, že Evropa se musí soustředit na zlepšení ochrany vnější schengenské hranice," prohlásil Sobotka. Podle návrhu Komise by ochranu hranic mělo posílit minimálně 1500 členů nově zřízené pohraniční stráže. Podle Sobotky by se k ní na základě pozvánky z EU mohlo připojit několik málo desítek českých expertů na cizineckou problematiku z řad cizinecké policie nebo celní správy.

Komise představila "hraniční balíček" v prosinci. Obsahuje také změnu schengenského hraničního kodexu, která by znamenala znovuzavedení hraničních kontrol na vnějších hranicích prostoru i pro občany EU. Součástí nově vytvořeného systému ochrany vnějších hranic by měl být Návratový úřad, který by se zabýval návratem neúspěšných žadatelů o azyl do země jejich původu. Návrh Komise musí schválit Evropský parlament a Evropská rada, kterou tvoří předsedové vlád a prezidenti členských zemí.

Z rámcové pozice, kterou dnes přijala česká vláda vyplývá, že debata mezi členskými státy se očekává zejména kvůli možnosti nasadit evropské pohraničníky i bez předchozího souhlasu daného státu. Návrh v této podobě již loni podpořily Německo, Francie, Česká republika nebo Nizozemsko, které od ledna EU předsedá. Proti se postavili představitelé Polska a Maďarska. Evropská média tehdy předpovídala, že konečná podoba balíčku by se v průběhu projednávání mohla změnit.

Sobotka dnes řekl, že Evropa potřebuje mít nástroj, aby mohla pomoct státu, který není schopen hranici zajistit. "V okamžiku, kdy členský stát není schopen si pravidla vynucovat, je potřeba, aby existovala možnost, jakým způsobem mu pomoci," prohlásil.

Podle státního tajemníka pro EU Tomáše Prouzy (ČSSD) Evropská komise jasně definuje postup pro nasazení pohraničníků. Daný stát by byl informován o problému a vyzván k jeho řešení. Pokud na výzvu nebude reagovat, přijde na řadu možnost nasadit společné síly přímo.

Z českého pohledu jsou prý takto nastavená pravidla v pořádku. "Prioritou je zachovat fungování Schengenu, pokud by daná země nechtěla spolupracovat, je druhou variantou vždy vyloučeni ze Schengenu," dodal Prouza. Balíček Evropské komise podle něj neobsahuje nic, co by Česká republika odmítala. "Odpovídá tomu, co už říkáme tři čtvrtě roku," uvedl Prouza.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky