Ohlédnutí za sjezdem ČSSD aneb Co se dělo v zákulisí

To, co je na pódiu během sjezdu ČSSD pronášeno, si mohou všichni prohlédnout v televizi nebo přečíst v novinách či na internetu, My vás teď ale zavedeme do zákulísí a řekneme vám, co se na brněnském výstavišti dělo mimo objektivy kamer.

Bohuslav Sobotka
reklama

První, co delegáti a novináři při příjezdu na místo sjezdu viděli, byla skupinka lidí s transpatrenty, Ta stála před vchodem do haly E, kterou museli všichni účastnici projít. „Všechny ostatní byty prodal ČEZ nájemníkům! Proč to nejde v Písnici?“ hlásal jeden z transparentů. „Stop bakalizaci bytů,“ hlásil další, který držela paní.

Žena se příchozích ptala, zda někdy o Písnici slyšeli. „Už jsme jednali s ministry, ale s panem premiérem ještě ne,“ vysvětlila pro server EuroZprávy.cz. Dóufá prý, že právě na sjezdu si Sobotka s ní a jejími kolegy promluví. „Právě támhle snídá, čekám na něj,“ dodala žena a ukazovala na nedaleký sál..

Kousek stranou stál pán, jehož cedulka hlásala: „Žádáme, aby rozhodovali všichni členové ČSSD“.

Na zahájení sjezdu pak zazněla hymna nejen České republiky, ale i Evropské unie. Brněnský zastupitel Oliver Pospíšil své spolustraníky přivítal slovy „zdar jak sviňa“. Průvodní slovo pronesl brněnským hantecem, do češtiny jej překládala tlumočnice.

Především novináři se hned po rádnu museli potýkat s problémem – nefungující wi-fi. „Na sjezdu ČSSD v Brně nefunguje wi-fi. Kdo se chce připojit, ať odjede do Polska,“ komentoval to na sociálních sítích novinář Hospodářských novin Petr Honzejk. Na sociálních sítích se ihned rozjela debata, zda nejde o pomstu exministra průmyslu Jana Mládka.

Kromě toho si někteří novináři stěžovali na „ohrádku“, do které byli zavřeni. Je z ní sice vidět na pódium i na delegáty, dostat se k nim ale nedá. Někteří sociální demokraté tak sami přišli mezi novináře, v sektoru pro tisk se objevil třeba ministr vnitra Milan Chovanec nebo jeho ministr pro legislativu Jan Chvojka. 

Delegáti se také mohli projevit v rámci ankety a hlasovat o tom, co je to „střední třída“. Na výběr mají hned z pěti možností - „kolem 20 000 Kč“, „od 30 000 Kč“, „od 40 000 Kč“, „od 50 000 Kč“ a „nad 60 000 Kč“. Nejvíce hlasů v průběhu dne měly varianty od 30 000 a od 40 000 Kč. Anketa souvisí s daňovými změnami, které ČSSD nedávno představila. 

Po celé řadě projevů se delegáti kolem půl druhé odebrali ze sálu, aby vhodili do urny svůj hlas ve volbě předsedy strany., Jelikož byl Sobotka jediným kandidátem, není otázkou jestli vyhraje, ale jak silný mandát mu jeho spolustraníci dají. A pak už hurá na oběd... Na výběr bylo hned ze dvou možností – svíčkové a rolády s bramborovou kaší. 

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky