Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Msta za restituce? Církevní školy možná přijdou o část dotací

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Marie Cvrčková, MoneyMAG.cz

Ministr školství Marcel Chládek se rozhodl změnit systém financování církevních a soukromých škol. Ke změně by podle ministerstva mělo dojít až ve chvíli, kdy se stát s církvemi vyrovná. Školám budou chybět prostředky, nelíbí se krok generálnímu sekretáři České biskupské konference Tomáši Holubovi.

„V současné době totiž nejsou podmínky stejné pro všechny. Církevní i soukromé školy dostávají příspěvek jak na žáka, tak na provoz, zatímco u škol a školských zařízení ostatních zřizovatelů - tedy obcí a krajů - platí pravidlo, že provozní výdaje hradí zřizovatel," vysvětluje důvody změn ministerstvo školství.

Ministerstvo se netají tím, že za změnou zákona stojí mimo jiné i přijetí církevních restitucí. Důvodem, proč ke změně dochází až teď, byl údajně fakt, že do doby přijetí restitučního zákona nedošlo k vypořádání majetkových vztahů státu s církví a církve nedisponovaly potřebnými finančními zdroji na pokrytí těchto nákladů. To se teď změnilo.

Církvím se takové rozhodnutí nelíbí. Podle Holuba je to úplný opak toho, na čem se při schůzkách s ministrem Chládkem domluvili. „Církevní školy neposkytují vzdělání jen vybrané skupině lidí, pan ministr to dobře ví, byl se tam podívat. A kvůli tomuto kroku nebudou mít školy dostatek finančních prostředků," varoval pro ČT před negativními důsledky sekretář biskupské konference.

Témata:  CZK školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy