Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé jsou nespokojeni s prací českých soudů. Chtějí radikální reformu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

S úrovní práce českých soudů a státních zastupitelství je nespokojena mírně nadpoloviční většina Čechů. Třetina lidí by přivítala radikální reformu soudního systému. Vyplývá to z červnového průzkumu agentury STEM, která poskytla jeho výsledky ČTK.

Spokojenost či nespokojenost s prací justičních orgánů je součástí obecnějšího postoje k dění ve společnosti. "To znamená, že lidé, kteří jsou spokojeni s fungováním demokracie v naší zemi nebo s aktuální politickou situací nebo se domnívají, že vývoj u nás jde správným směrem, jsou také významně častěji spokojeni s prací soudů a státních zastupitelství než lidé, kteří jsou k situaci v naší zemi kritičtí," uvedli autoři průzkumu.

S prací soudů jsou více spokojeni mladí lidé, naopak mezi lidmi staršími 60 let převažuje nespokojenost. Z rozdílů podle sociálního postavení je patrná častější nespokojenost s prací soudů a prokuratury mezi podnikateli a živnostníky. Podle politických preferencí jsou častěji spokojeni s fungováním justice sympatizanti KDU-ČSL a STAN, nespokojenost je významně silnější mezi stoupenci SPD a KSČM.

Mezi příznivci SPD je také nejčastěji zastoupen názor, že soudní systém potřebuje radikální reformu. Celkem tak míní 32 procent Čechů. Názor, že soudní systém nepotřebuje zásadní reformu, ale je třeba zlepšit jeho fungování, zastává 63 procent lidí.

Průzkum se uskutečnil od 14. do 30. června na vzorku tisíce respondentů.

Témata:  lidé soudy Česko

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy