Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babišův fond posiluje v byznysu s umělým oplodněním

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), dál rozšiřuje aktivity v oboru umělého oplodnění. V Rumunsku koupila společnost Gynera a v Irsku síť těhotenských ultrazvuků. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN). Skupina působí v pěti zemích, vedle Česka, Irska a Rumunska ještě v Británii a na Slovensku. Ročně kliniky FutureLife, kterých je 20, provedou 25.000 zákroků. Podle listu je FutureLife druhým největším evropským hráčem v umělém oplodnění.

"Společnost Gynera má doma asi deset procent trhu. Rumunsko jsme zvolili proto, že tamní trh je extrémně roztříštěný. Zároveň se tam začíná prosazovat částečné hrazení umělého oplodnění," uvedl výkonný ředitel FutureLife Matěj Stejskal. V Rumunsku je zhruba 20 klinik, z toho polovina v Bukurešti. Do budoucna tam chce FutureLife přikoupit další kliniky, obdobně, jak to začal dělat před pěti lety v Česku.

Skupina posiluje i v Irsku, které bylo po Británii druhou zahraniční akvizicí a kde dnes vlastní pět klinik a nově přikoupila síť ultrazvuků. "Zajímavostí je, že historicky máme spoustu pacientů z Irska, kteří jezdili do Česka. Zejména kvůli náboženské situaci, která v Irsku panovala, tam kliniky ani nebyly z ulice označené a byly téměř tabu," uvedl Stejskal. V Irsku se ale podle něj mění situace, od příštího roku bude stát umělé oplodnění hradit, dodal. Podobný trend je patrný téměř v celé Evropě, i proto hodlá FutureLife ještě letos expandovat do další země.

V oboru je světovou jedničkou španělská skupina IVI sídlící ve Valencii, v Evropě má čtyřicítku poboček. Před dvěma lety se spojila s americkou skupinou Reproductive Medicine Associates of New Jersey a získala dalších 26 klinik v Severní a Jižní Americe a Asii.

Zdravotnickou skupinu FutureLife založil v roce 2014 fond Hartenberg (vlastní 90,5 procenta) spolu s lékařem Ladislavem Zgaburem. Prvním nákupem bylo pražské Gyncentrum, nyní do skupiny patří 20 klinik umělého oplodnění, dvě polikliniky a několik diagnostických zařízení. Nekonsolidované tržby za loňský rok dosáhly 3,1 miliardy korun, v porovnání s rokem 2017 stouply o 12 procent.

Témata:  Andrej Babiš zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy