Mayová pod tlakem. Bude brexit odložen?

Britská premiérka Theresa Mayová čelí stále většímu tlaku na odklad odchodu Británie z EU, pokud se nepodaří dosáhnout dohody o něm, napsal dnes server BBC. Podle něj se několik umírněných konzervativních poslanců chystá ve středu v parlamentu předložit návrh, aby byl brexit odložen o dva měsíce, pokud nebude schválena dohoda o odchodu z EU do 13. března.

Theresa Mayová

Podle serveru BBC se skupina konzervativních poslanců, vedená Andrewem Percym a Simonem Hartem, chystá navrhnout dodatek, v němž chce požadovat odklad brexitu do 23. května, pokud nebude schválena dohoda do 13. března. Už minulý týden naznačili tři ministři britské vlády, že by odklad mohli podpořit, aby zabránili odchodu Británie z EU 29. března bez dohody.

Podle BBC by návrh dodatku měl být alternativou návrhu labouristické poslankyně Yvette Coperové a konzervativce Olivera Letwina, který by umožnil poslancům umožnil převzít kontrolu celého brexitového procesu a v případě absence dohody rovněž do 13. března by předpokládal delší odklad brexitu.

Návrh konzervativců Percyho a Harta by kromě jasně stanoveného časového rámce předpokládal, že kontrola nad celým procesem zůstane vládě. Jeho navrhovatelé předpokládají, že by mohl získat podporu poslanců, kteří by radikálnější návrh Cooperové a Letwina podpořili jen v krajním případě.

V neděli britská premiérka novinářům řekla, že odloží hlasování o nové podobě brexitové dohody. Zatímco původně jí měla předložit parlamentu ve středu 27. února, v neděli uvedla, že tak učiní do 12. března, tedy pouhých 17 dní před očekávaným odhcodem země z EU. Podle ní je ale brexit s dohodou 29. března stále možný a její vláda na takovém scénáři pracuje.

Oznámení o odkladu vyvolalo nejen kritiku labouristické opozice, ale i představitelů průmyslu a obchodu, kterým vadí nejistota kolem odchodu země z EU.

Mayová o odkladu mluvila cestou do egyptského Šarm aš-Šajchu, kde se má dnes na okraj summitu EU a Ligy arabských států setkat mimo jiné s kancléřkou Angelou Merkelou.

Mayová odklad brexitu zatím odmítá. V neděli ale napsal web The Telegraph, že Mayová ve svých plánech dalšího postupu zvažuje až dvouměsíční odklad brexitu. Také BBC dnes s odvoláním na zdroje z vlády uvedl, že Mayová nakonec na odklad možná přistoupí.

V Egyptě by se měla Mayová dnes setkat i s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, uvedl na twitteru jeho mluvčí. Další rozhovory o dohodě s EU by měl dnes vést v Bruselu i britský ministr pro brexit Steve Barclay.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky