Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Miliony motoristů špatně vidí! Přesto kontrola zraku při výměně řidičského průkazu povinná nebude

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Sněmovna se už nebude zabývat předlohou, podle níž by si motoristé museli nechat zkontrolovat zrak při pravidelné výměně řidičského průkazu. Předkladatel Jan Birke (ČSSD) svou novelu stáhl. Možné zavedení nové povinnosti řidičů budilo spory. Zdravotnický výbor ji doporučil zamítnout. Hospodářský výbor už předlohu neprojedná, z programu jeho dnešní schůze vypadla.

Sněmovní plénum v zářijovém úvodním kole pravidelné kontroly zraku řidičů podpořilo navzdory snaze ODS o zamítnutí novely. Zastánci poukazovali na to, že novinka by vedla k větší bezpečnosti na silnicích. Odpůrci mluvili o zvýšení byrokracie a o zahlcení lékařů žádostmi motoristů o potvrzení.

V Česku je asi šest milionů řidičů. Birke novelou reagoval na výsledky kampaně Slepí vrazi, kterou v minulosti pořádal Autoklub České republiky. Vyplynulo z nich, že by asi 4,5 milionu motoristů potřebovalo brýle nebo více dioptrií.

Pravidelné kontroly zraku v současnosti povinné nejsou. Řidič musí absolvovat lékařskou prohlídku při vydání prvního řidičského průkazu a potom až v 65 letech, následně v 68 letech a potom každé dva roky.

Vláda, ještě jednobarevný kabinet ANO v demisi, se k novele postavila neutrálně. Vznesla k ní ale řadu výtek, když předložená podoba by podle vládních legislativců nepředstavovala vhodné řešení problému. Novela například nestanovila žádný požadavek na aktuálnost lékařského posudku a neobsahovala pravidlo, podle kterého by úřady neměly zdravotně nezpůsobilým motoristům nový řidičský průkaz vydat. Řidiči by se navíc mohli povinnosti vyhnout, když by záměrně podali žádost o výměnu průkazu nikoli kvůli skončení jeho platnosti, ale dříve například kvůli ztrátě nebo zničení. V takovém případě by lékařskou prohlídku podstoupit nemuseli.

Témata:  řidiči auta zrak, oči brýle

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy