Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kupka: Od roku 2024 možná nebudou muset řidiči vozit řidičský a technický průkaz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Ministerstvo dopravy

Již od příštího roku možná řidiči na území ČR nebudou muset s sebou vozit řidičský průkaz ani osvědčení o technickém průkazu, tzv. malý technický průkaz. Zavádí to novela o silničním provozu, kterou nyní projednává Poslanecká sněmovna. Původně mělo toto opatření platit až od poloviny roku 2025. Na dnešním setkání s novináři to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Podle něho se resort snaží rušit nebo zjednodušit zbytečné agendy, které se za poslední roky nashromáždily. K tomu má mimo jiné přispět portál dopravy, kde motoristé mohou například požádat o nový řidičský průkaz, výpis z karty řidiče nebo si koupit dálniční známku. V budoucnu by měl portál například zprostředkovat i zápis vozidla do registru.

Od letošního března byla prodloužena doba platnosti evidenčních kontrol z jednoho měsíce na jeden rok. Protokol o evidenční kontrole již také není nutné přikládat při žádosti o zápis vozidla do registru. Od příštího roku by měl být také zrušený technický průkaz vozidla a být sloučený s osvědčením o technickém průkazu. Zjednoduší se také zápis změny vlastníka vozidla, které bude možné provést společnou žádostí.

Ministerstvo chce také snížit během příštích dvou let počet pracovníků vyřizujících dopravní agendy o 18 ze stávajících 450 lidí. Uspoří také 15 procent nákladů na energie a 20 procent na plyn.

Témata:  Martin Kupka (ODS) řidičský průkaz řidiči

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy