Recese se blíží. Kam míří Spojené státy?

V krátkodobém horizontu je americká ekonomika právě tak silná, jak o ní prezident Trump tvrdí. Jakmile se však podíváme hlouběji na informace o trhu s nemovitostmi a na schodek rozpočtu, je celý obrázek jednoznačně temnější. Všichni víme, že recese se blíží, nevíme jen, kdy přijde. Rozhodující bude určitě výsledek nadcházejících amerických voleb, kde není vyloučen triumf Donalda Trumpa, informuje Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Ilustrační fotografie

Každý, kdo se kdy účastnil volební kampaně, ví naprosto přesně, že rozhodují její poslední týdny. To platí i pro nadcházející americké volby. Kdybych tuto analýzu psal před třemi týdny, určitě bych napsal, že Demokraté pravděpodobně zvítězí a získají většinu ve Sněmovně reprezentantů, a že Senát budou i nadále kontrolovat Republikáni.

Velké vítězství Donalda Trumpa?

Za posledních pár týdnů se situace v Senátu nezměnila. Avšak nedávné průzkumy naznačující, že Republikáni možná odrazí snahu Demokratů převzít vládu nad Sněmovnou reprezentantů, všechny překvapily. Demokraté už nemají většinu ani zdaleka jistou. Na základě 69 stále nerozhodnutých křesel se zdá, že Republikáni snížili volební náskok Demokratů. Vítězství bude záviset na volebním výsledku ve čtyřech až osmi okresech.

Demokraté udělali velkou chybu, když spoléhali na to, že tyto volby budou fungovat jako referendum o Trumpovi. Prezident má překvapivě úspěch a podporuje ho skoro nejvyšší počet lidí, téměř 44 %, zatímco Demokraté ztrácejí půdu pod nohama, protože nedokáží řešit lokální problémy.

Jak silná je americká ekonomika?

Silná podpora Republikánské strany se očekává hlavně u voličů, kteří mají dobrý pocit z ekonomiky a věří, že je to díky Trumpovi. Důvěra spotřebitelů se blíží rekordním maximům, růst mezd se vrací na předkrizovou úroveň a míra nezaměstnanosti je pod úrovní roku 2007. Dokonce i tradiční míra nezaměstnanosti U6 – široké měřítko, které zahrnuje procento pracujících, kteří jsou nezaměstnaní, málo zaměstnaní, nebo hledání práce vzdali – je mírně nižší než před krizí, na 7,5 % v září 2018, zatímco před začátkem finanční krize to bylo 8 %.

Tento pozitivní obrázek však neznamená, že by riziko recese v následujících dvou letech zmizelo. Od začátku 50. let minulého století skončilo sedm z posledních deseti amerických obchodních cyklů prudkým zpomalením během několika málo čtvrtletí. Pro americkou ekonomiku je velmi neobvyklé zažít měkké přistání, a proto je snazší předpovídat riziko recese.

Silný výkon americké ekonomiky byl zatím vyvolán hlavně obrovským vlivem Trumpovy daňové reformy, která má nadále pozitivní vliv na malé a střední podniky, a rostoucími dovozy před lednovým zavedením cel.

S výjimkou bydlení a automobilů bych řekl, že prezident Trump má naprostou pravdu: americká ekonomika je na tom skvěle. Problém je, že tyto dva klíčové ekonomické sektory vykazují vážné známky oslabení.

Nejvarovnějším signálem je zpomalení trhu s nemovitostmi. Prodeje postavených domů zažívají již šestý měsíc pokles. Za posledních dvacet let se toto stalo pouze třikrát: v roce 1999 (před prasknutím internetové bubliny), v roce 2007 (krize bydlení) a v roce 2013. Tento stabilní pokles je nicméně překvapivý, protože nastal ve chvíli, kdy důvěra spotřebitelů dosahuje maxima. Navíc investice do bydlení klesly o 4 %, což znamená třetí čtvrtletní pokles od konce roku 2008/začátku 2009. To je poměrně významné, protože „investice do bydlení stabilně a významně přispívají k oslabení před nástupem recese,“ tvrdí Fed v Kansas City.

Bankéři si zatím výrazného zpomalování trhů s bydlením a automobily nevšímají, protože investoři mají plno práce se sledováním nejnovějšího geopolitického vývoje na obou březích Atlantiku. Jde však o výrazný vývoj, který signalizuje, že se Spojené státy blíží konci obchodního cyklu a že v roce 2019 můžeme očekávat nižší růst.

Jak špatný je schodek rozpočtu?

V krátkém období má prezident Trump ještě dost síly, aby cyklus o jedno či dvě čtvrtletí prodloužil, zejména pokud sníží daně střední třídě. Toto opatření by mohlo být oznámeno jen pár dní před volbami. Mohlo by podpořit spotřebu a růst stejně jako daňová opatření prezidentů Bushe a Obamy (s tím rozdílem, že ta byla implementována v období prudkého poklesu) a mobilizovat trumpovy fanoušky k volbám.

Trumpův rostoucí rozpočtový deficit v období růstu nebezpečně omezuje schopnost vlády zakročit, pokud se objeví další krize – což je otázkou maximálně pár let. Dvanáctiměsíční pohyblivý schodek Spojených států se blíží částce 1 trilion USD a takovou výši Spojené státy v období růstu dosud nezažily. Podle předpovědí rozpočtového úřadu Kongresu by se americký federální schodek mohl do deseti let vrátit k maximům z období velké finanční krize, pokud ovšem dříve nedojde k recesi.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky