Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé nad 30 let mohou mít od pondělí posilující dávku vakcíny po pěti měsících

očkování
očkování
Foto: Pixabay

Od pondělí 27. prosince si mohou pro posilující dávku očkování proti covidu-19 přijít lidé starší 30 let po pěti měsících. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Dosud tato věková skupina mohla absolvovat přeočkování po půl roce od dokončené vakcinace.

"Týká se to i lidí, kteří nejsou objednaní," doplnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Nyní tuto možnost mají lidé nad 45 let. Bývalá vláda to zdůvodňovala potřebou rozložení očkovacích kapacit. Pro lidi nad 35 let měla platit šestiměsíční lhůta až do 5. ledna. Kdy bude lhůta pro přeočkování zkrácena i pro lidi ve věku 18 až 30 let, Válek neupřesnil. Podle harmonogramu bývalé vlády by se tak mělo stát 19. ledna.

Pět měsíců po dokončeném očkování je v současné době 4,1 milionu lidí. Dosud posilující dávku dostaly dva miliony z nich. Zájem měli ale i mladší než pětačtyřicátníci. Například v Praze se rozšířila o víkendu na sociálních sítích informace, že neoficiálně je to v některých centrech možné. Nemocnice, která centra provozují, ale v pondělí deklarovaly, že pravidla dodržují a šlo o malé množství případů.

Kapacity očkování jsou v regionech různé. Zhruba šestina všech center je v Praze, kde se v prosincových pracovních dnech podává přes 12.000 dávek denně, a rezervovat termín očkování si lidé mohou hned na druhý den. Některá očkovací centra mají kapacity stovky vakcín denně, ale nejsou dostatečně vytížená. Například očkovací centrum na hlavním nádraží, kde před koncem října stáli lidé v dlouhých frontách, očkuje podle mluvčí Evy Libigerové zhruba stovku lidí denně, kapacita je ale až čtyřnásobná.

Zdravotníci tam podávají vakcínu od firmy Moderna. "Zájemci o boostovací dávku se nemusí obávat míchání vakcín. Naopak, ve studii vyšla jako nejúčinnější kombinace první a druhé dávky Pfizer a třetí Moderna," uvedla. Bez registrace se lidé mohou nechat očkovat v Praze i v dalších centrech v nemocnicích, ale také v obchodních domech Kotva, na Chodově nebo na Smíchově.

V některých menších městech ale lidé na volný termín očkování, který by si mohli registrovat, čekají i týdny. Také možností nechat se očkovat bez registrace je mimo Prahu méně. Podle webu ministerstva je očkovacích míst 477, bez registrace lze přijít do 84 z nich. Devatenáct je v Praze, ale například v Olomouckém kraji jedno nebo v Moravskoslezském kraji tři.

Témata:  očkování Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 16:42

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy