chudoba

Ilustrační fotografie

Už víc než čtvrtině Čechů stačí peníze jen na nejlevnější jídlo a oděvy, zjistil průzkum

Ekonomika

Podíl domácností, kterým měsíční rozpočet vystačí jen na nejlevnější jídlo a oděvy, stoupl z loňských 18 procent na letošních 26 procent. Vyplývá to z říjnového průzkumu, který pro správce pohledávek KRUK zpracovala mezi tisícovkou respondentů agentura STEM/MARK. Naopak téměř dvě třetiny českých domácností (63 procent) podle průzkumu hospodaří s relativním dostatkem peněz na pokrytí základních potřeb i závažnějších výdajů, navíc ještě zvládají spořit. Ještě před rokem se ale ve stejné finanční situaci podle svého vlastního hodnocení nacházely tři čtvrtiny českých rodin.

Ilustrační fotografie

Dvě třetiny lidí se obávají, že jim dále porostou výdaje, uvádí průzkum

Ekonomika

Zhruba dvě třetiny lidí v Česku očekávají, že se jejich výdaje budou v následujících třech měsících dále zvyšovat v souvislosti s rostoucí inflací. Výrazný růst výdajů očekává 29 procent lidí. Vyplývá to z výsledků zářijového průzkumu agentury Ipsos mezi 1000 respondenty ve věku od 18 do 65 let. Největší obavy mají lidé podle průzkumu z inflace, mezinárodního vojenského konfliktu a sociální nerovnosti. Meziroční inflace dosáhla v září 18 procent.

Ilustrační fotografie

Češi chudnou nejrychleji v historii země od roku 1993, potvrdil dnes ČSÚ

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Češi letos od dubna do června chudli nejrychlejším tempem v historii země od roku 1993 (viz graf níže). Reálná mzda totiž meziročně poklesla o takřka desetinu, přesněji o 9,8 procenta. Nominálně sice Češi meziročně ve druhém čtvrtletí „brali“ o 4,4 procenta více, v průměru více než 40 tisíc korun hrubého měsíčně, avšak po započtení rapidní inflace ve výši 15,8 procenta se jejich výdělky propadly o skoro desetinu.

Ilustrační fotografie

Odboráři z celé ČR dorazí dnes do Prahy na své shromáždění proti chudobě

Ekonomika

Odboráři a odborářky z celé republiky dorazí dnes do Prahy na shromáždění proti chudobě. Chtějí na něm zveřejnit své požadavky a návrhy ke zmírnění dopadů zdražování a energetické krize na zaměstnance a jejich rodiny. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly by se akce v pražském Fóru Karlín mohlo účastnit 1500 až 2000 lidí. ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270.000 členů. Shromáždění pořádá vždy v září od roku 2015. V minulých dvou letech se nekonalo kvůli epidemii.

Ilustrační fotografie

Finance

Chudoba ohrožuje v Česku stále více lidí

Ohrožení příjmovou chudobou se podle aktuální zprávy loňského pravidelného šetření o příjmech a životních podmínkách domácností ČSÚ aktuálně týká 9,6 % Čechů. O rok dříve to bylo 9,1 %, což představuje 5% nárůst. Přesto je Česká republika mezi zeměmi s nejnižším podílem takto ohrožených osob. Lidé také stále více dbají o zajištění pro případ nouze a více si pojišťují své klíčové úvěry pro případ neschopnosti splácet.

Ilustrační fotografie

Stát bude platit chudým i dovolenou a auto? Poslankyně se takhle rozzlobila

Ekonomika

Ministryně práce a sociálních věcí přišla s převratným návrhem – aby podpořila tisíce chudých rodin, navrhuje jim dotovat ze státních financí připojení k internetu, dostat by prý mohly i počítač zdarma. Její plán ale nenašel pochopení u koaliční kolegyně Radky Maxové. To budeme „chudým“ platit i auta a dovolené?, zajímá poslankyni hnutí ANO.

Ilustrační fotografie

Počet sociálně vyloučených lokalit se za deset let zdvojnásobil

Ekonomika

V České republice přibylo sociálně vyloučených lokalit i lidí, kteří v nich žijí. Může jít až o 115 tisíc lidí soustředěných v celkem 606 lokalitách. Vyplývá to z Analýzy sociálně vyloučených lokalit v ČR, kterou pro Ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovala společnost GAC spol. s r.o. Tato čísla dokládají, že sociální vyloučení a chudoba jsou jedním z klíčových problémů české společnosti.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Bída v Čeku? Podívejte se, jaká je realita

Rok 2015 bude zejména pro Venezuelu, Argentinu, Ukrajinu, nebo Řecko kritický. Vyplývá to ze zveřejněného indexu bídy renomovanou společností Bloomberg. Ale pozor, podle této ekonomické predikce by si měli dát pozor i na Slovensku. Právě i naši východní sousedé jsou na listině patnácti světových "bídníků".

Ilustrační fotografie

Chudoba v ČR? Čtyři z deseti Čechů nemají žádné úspory

Ekonomika

Čtyři z deseti Čechů (41 %) nemají žádné úspory. Čtvrtině těch, kdo nějakou finanční rezervu mají, se úspory v loňském roce snížily. I přesto Češi v porovnání s ostatními Evropany deklarují vyšší spokojenost se svými úsporami. Vliv ekonomické situace uplynulých měsíců na osobní finanční situaci vnímá jen čtvrtina z nás. Zhruba stejný podíl Evropanů nemusel v loňském roce omezovat své výdaje. Ti, kteří se o úspory snažili, nejčastěji šetřili na volnočasových aktivitách, jako jsou návštěvy kin nebo restaurací, případně na výdajích za dovolenou.

Odborník děsí: Chudých Čechů je moc, neměli by volit

Odborník děsí: Chudých Čechů je moc, neměli by volit

Ekonomika

Masivní debatu o volebním právu pro sociálně slabé či jiné skupiny obyvatel spustil svým vyjádřením v Hospodářských novinách bývalý náměstek ministerstva financí a ekonom Dušan Tříska. Podle něj by změna rovného volebního práva stála za úvahu.

Napětí mezi bohatými a chudými v ČR je obrovské, míní lidé

Ekonomika

Napětí mezi bohatými a chudými v ČR je obrovské, míní lidé

Napětí mezi bohatými a chudými označuje jako velmi nebo poměrně silné 63 % občanů, 59 % registruje silné napětí mezi vedeními podniků a zaměstnanci. Zhruba polovina občanů vypovídá o silném napětí mezi lidmi s různými politickými názory, téměř stejný podíl hovoří o silném napětí mezi etnickou majoritou a minoritami (52 % resp. 50 %). Méně často lidé registrují silné napětí mezi mladými a starými lidmi (35 %) a zejména mezi městem a venkovem (24 %). Celkově vnímají silné napětí častěji občané orientovaní politicky doleva.

Chudoba ohrožuje každou čtvrtou Češku

Chudoba ohrožuje každou čtvrtou Češku

Ekonomika

Do pracující chudoby se řadí všichni lidé, kteří měsíčně pobírají hrubou mzdu nižší než 14 550 korun. V Česku se situace zhoršuje a problémy s nízkými výdělky ohrožuje více pracující ženy, kdy s malou výplatou musí měsíc od měsíce vyjít každá čtvrtá (24,5 procenta).

Chudoba mezi námi: Ohrožuje desetinu Čechů

Chudoba mezi námi: Ohrožuje desetinu Čechů

Ekonomika

Ohrožení příjmovou chudobou domácností v České republice je stále vyšší. V úterý o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ) s tím, že chudobou bylo v České republice v loňském roce ohroženo 1 022 300 obyvatel (9,8 %).

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy