Půjčky a spoření

CZK

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Půjčky a spoření

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?

Ilustrační fotografie

Máte hypotéku za svobodna? Jak s ní naložit po svatbě?

Půjčky a spoření

Pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku ještě před svatbou dnes není ničím výjimečným. Co ale s hypotékou po vstupu do manželství? Současná mladá generace vstupuje do manželství výrazně později než jejich rodiče. Zatímco v roce 1990 byl podle údajů Českého statistického úřadu průměrný věk ženicha při jeho první svatbě 24 let a nevěsty 21,4 roku, v roce 2020 se věková hranice posunula na 32,6 a 30,4 let. První společné bydlení je často v nájmu nebo u rodičů, s plánováním budoucí rodiny ovšem řada partnerů uvažuje o pořízení vlastní nemovitosti.

Ilustrační fotografie

Banky hlásí výrazné snížení úrokových sazeb hypoték

Půjčky a spoření

Kdo letos plánuje využít hypotéku na pořízení vlastního bydlení, může se začít radovat. První velké banky totiž výrazněji snižují úrokové sazby nabízených hypoték a ostatní je budou brzy následovat. V lednu 2024 se průměrná úroková sazba nových hypoték přiblížila k 5,5 %. Ve druhé polovině letošní horku se mohou sazby dostat do pásma 4,5 % až 5 %. Co je důvodem zlevňování hypoték a jaký lze očekávat vývoj v nejbližších měsících?

Ilustrační fotografie

Výpočet výše hypotéky podle příjmu: Víte, kolik si můžete půjčit?

Půjčky a spoření

Získat jeden nebo třeba sedm milionů korun, to už je velký rozdíl. Zvlášť, pokud potřebujete peníze na pořízení domu či bytu. Banky přitom výši hypotéky často stanovují podle příjmu a dalších faktorů, které s ním souvisí. Podívejte se, na co musíte myslet a jak získat co nejvyšší půjčku.

Ilustrační fotografie

Půjčka do výplaty: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

Půjčky a spoření

Půjčit si na pár dní, na týden, zkrátka do výplaty? Nedostatek prostředků na nečekaný výdaj postihl snad už každého z nás. Půjčka do výplaty je jednou z možností, jak takovou situaci rychle překlenout. Minimálně v případě, kdy se nemáte na koho obrátit ve svém okolí. Přestože jde o drobnou půjčku na krátkou dobu, při jejím výběru je potřeba zvýšit opatrnost a pečlivě projít všechny podmínky úvěru. Poradíme, jak nenaletět podvodníkům a jak vybrat nejvýhodnější půjčku do výplaty pro aktuální situaci.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Jak snížit náklady? Využijte refinancování hypotéky ke konsolidaci půjček

Navýšit půjčku a zároveň získat nižší úroky i splátky? S refinancováním hypotéky to není žádný problém. Zvlášť když ho využijete ke konsolidaci dalších půjček. Všechny své úvěry tak sloučíte do jediného a získáte mnohem výhodnější podmínky než při samostatném splácení.

Ilustrační fotografie

Hypotéka pro studenty: specifika, rizika a výhody

Půjčky a spoření

Hypotéku na nemovitost mohou při splnění podmínek banky získat i studenti. Pořízení vlastní nemovitosti je pro studenty zajímavou alternativou k pronájmu. Pokud se jim například podaří pronajmout část vlastního bytu či domu spolužákům, získají pasivní příjem, který mohou využít třeba na splácení části úvěru na bydlení. Jaké jsou možnosti financování vlastního bydlení pro studující?

Ilustrační fotografie

Kdy je půjčka dobrým pomocníkem a kdy může uškodit?

Půjčky a spoření

V životě jsou situace, kdy si musíme půjčit. Ale taky situace, kdy nás do půjčky sice nic netlačí, ale získáme s ní víc výhod a užitku, než uhradíme na splátkách. Jak poznat, že půjčka pomůže? A jak najít tu nejvýhodnější? Odpovědi přináší velký přehled odborníků z Banky.cz, který připomene i rizika typicky spojená s půjčkami.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Jaký byl rok 2023 ve světě hypoték a co přinese realitní trh v roce 2024

Rok 2023 se u většiny poskytovatelů hypoték i realitních makléřů zapíše mezi ty méně úspěšné. Zájem Čechů o pořízení vlastního bydlení byl totiž velmi vlažný. A jaké jsou vyhlídky na příští rok? Pozvolna klesající úrokové sazby hypoték, oživení zájmu o nemovitosti a dražší pojištění nemovitosti i domácnosti. Jaké další změny přinese rok 2024?

Ilustrační fotografie

Vánoce na dluh. Půjčku na dárky je potřeba důkladně promyslet, dá se udělat i chytře

Půjčky a spoření

S půjčkou na Vánoce se pojí mnohá varování odborníků odrazujících od vánočních nákupů na splátky. Najdou se ale naopak i tací, kteří tolik proti nejsou. Jak je to tedy s financováním vánočních dárků? Má krátkodobá vánoční půjčka smysl nebo bychom se jí měli za každou cenu vyhýbat? Pravdu mají obě strany. Jen každá z nich v jiné situaci.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Prolomení psychologické pětiprocentní hranice u hypoték se blíží. Co se pak bude dít?

Ceny nemovitostí v Česku klesají momentálně jen kosmeticky. Zatímco v nabídkových cenách, tedy v částkách, za které prodávající své nemovitosti nabízejí, se pokles prakticky zastavil, v reálných cenách, za které se nemovitost prodá, se dají stále vyjednávat slušné slevy. Silná pozice kupujících ale nevydrží navěky – v příštím roce se síly kupců a prodejců začnou vyrovnávat. Co je příčinou?

Ilustrační fotografie

Chystáte se koupit družstevní byt? Hypotéka může být problém

Půjčky a spoření

Během hledání nového bytu k nastěhování mohou zájemci na realitních portálech narazit na levnější varianty v podobě družstevních bytů. Pokud ale kupující nemají k dispozici hotovost a musí nový byt financovat úvěrem, mohou narazit na problém. Hypotéka na družstevní nemovitost má totiž svá specifika.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Objem hypoték v červenci klesl, sazby byly nejníže od srpna 2022

Banky a stavební spořitelny poskytly v červenci hypoteční úvěry za 11,4 miliardy korun, což je proti červnu pokles o 18 procent. Meziroční pokles se snížil na čtyři procenta. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla z červnových 5,86 procenta na 5,8 procenta. To je nejnižší hodnota od loňského srpna. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Ilustrační fotografie

Uvolňuje se jedno z pravidel pro žádosti o hypotéku

Půjčky a spoření

Ode dneška banky nemusí uplatňovat u žadatelů o hypotéku limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). O uvolnění pravidel rozhodla počátkem června Česká národní banka (ČNB), platnost nabývají dnes. Odborník, kterého ČTK oslovila, ale upozornil na to, že i když je parametr DSTI formálně pryč, je třeba sledovat, jak moc budou jednotlivé banky slevovat ze svých interních požadavků na žadatele o hypotéku.

Ilustrační fotografie

Hypotéka a pracovní smlouva na dobu určitou? Podmínky se u bank různí

Půjčky a spoření

Banky při posuzování žádosti o hypotéku sledují nejen samotnou výši příjmu, ale i jeho zdroj. Zájemci o úvěr na bydlení nejčastěji dokládají příjmy ze zaměstnání nebo podnikání. V případě pracovního poměru musí být sjednána pracovní smlouva. Ta může být na dobu neurčitou nebo určitou. Práci pro zaměstnavatele je možné vykonávat i na základě dohody o provedení práce (zkratka DPP) nebo také dohody o pracovní činnosti (DPČ). Získání hypotéky je nejjednodušší pro lidi s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Získání hypotečního úvěru ale není nemožné ani u smluv na dobu určitou. Za jakých podmínek je u nich možné dosáhnout na hypotéku?

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy