Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konsolidace vs. refinancování: Víte, co je co?

Konsolidace vs. refinancování: Víte, co je co? Fotogalerie +2
Konsolidace vs. refinancování: Víte, co je co?
Foto: Hello bank!

Komerční sdělení (MoneyMAG.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah).

Pokud se pomalu, ale jistě ztrácíte v pojmech, které se kolem financí dnes už běžně používají, možná patříte i do té skupiny lidí, kteří si pletou konsolidaci s refinancováním. Máme pro vás jednoduché vysvětlení obou pojmů. A v zásadě nejde o dvě až zas tolik rozdílné věci.

Oba pojmy se vážou k úvěrům. A oba mohou být velice prospěšné a ušetřit vám nemálo peněz, jen je třeba si dobře prostudovat podmínky konkrétních nabídek. Ačkoli se totiž může zdát, že jsou konsolidace a refinancování vždycky výhodné, nemile překvapit vás mohou nejrůznější poplatky za cokoli – za zpracování žádosti, za mimořádné splátky, za předčasné splacení úvěru a podobně.

Konsolidace půjček: Slučte si více půjček do jedné

S pojmem konsolidace půjček pracujeme v situacích, kdy řešíme více běžných půjček a drobných úvěrů najednou. Možná vám vypovědělo službu auto, proto jste si někde půjčili. Po půlroce dosloužila lednička a ani tehdy jste neměli dostatečnou finanční rezervu – proto jste si ji u prodejce koupili na splátky. A možná ještě zároveň splácíte už několik let půjčku za rekonstrukci.

Máte tedy například tři půjčky a kromě potřebného obnosu u každé z nich splácíte také roční úroky (a případné další poplatky). Začínáte v tom mít ale trochu nejasno, termíny splátek není snadné uhlídat, a dokonce se domníváte, že vydáváte tolik peněz měsíčně, kolik váš rodinný rozpočet už dlouho nesnese. Pak je čas zažádat o konsolidaci půjček. Mimochodem – kromě klasických spotřebitelských úvěrů se konsolidace týká také kontokorentu a částek čerpaných z kreditních karet (u kterých bývají úroky velmi často velmi vysoké).

V rámci konsolidace půjček totiž banka sloučí všechny vaše půjčky do jedné. Už jen vědomí, že najednou nemáte na bedrech tři věřitele a tři různé termíny splátek, je poměrně úlevné. Hlavním důvodem ke konsolidaci je ale úspora – mnohdy dosáhnete na lepší úrok, domluvit se můžete na snížení měsíční splátky, případně i změny délky doby, po kterou budete splácet. Neplatí to ale stoprocentně – vše před podepsáním smlouvy pečlivě spočítejte. Třeba pomocí online kalkulaček konsolidace.

Pozor! Abyste mohli výhod konsolidace využít, musíte splnit tyto podmínky:

  • Musíte mít aspoň dva úvěry/dluhy. Shora není jejich počet omezen.
    Splatnost dluhů obvykle nesmí být kratší než 6 měsíců, případně 12 měsíců.
  • Celková suma úvěrů většinou nesmí přesáhnout 500 000 až 1 000 000 Kč (tady záleží na konkrétní bance).
|||photoInArticle '4253##Pokud každý měsíc počítáte, jak splatit stávající půjčky, rozhodně si neberte další. A přemýšlejte o konsolidaci.##'|||

Refinancování úvěru: Vyměňte stávající podmínky za výhodnější

Refinancování půjčky se oproti konsolidaci týká jen jednoho úvěru, a to jak klasického spotřebitelského, tak třeba hypotečního. A právě úvěry na bydlení, čili hypotéky jsou předmětem refinancování nejčastěji. Možná i proto, že do již zmíněné konsolidace půjček se většinou zahrnout nedají. Představte si, že máte půjčku ve výši 300 000 Kč třeba na nové vybavení domácnosti. Společně s půjčeným obnosem platíte i úrok, ale žilo by se vám o něco lépe, kdybyste nemuseli splácet tolik peněz měsíčně.

Refinancování půjčky funguje tak, že si vezmete novou půjčku, s výhodnějšími podmínkami, s tímto obnosem umoříte půjčku stávající a splácet budete už jen tu novou, výhodnější.

Tady ale doporučujeme maximální obezřetnost, co se týče podmínek, které banka při refinancování nabízí. Čísla možná budou na první pohled vypadat pěkně, ale i v tomto případě vás stejně jako u konsolidace mohou zradit nějaké ty na první pohled přehlédnutelné poplatky. Ty by mohly všechny vaše snahy o úsporu rázem zhatit.

I to, co od refinancování čekat, se dá jednoduše zjistit pomocí online kalkulaček. Zvlášť zajímavé ušetřené částky může přinést vhodné refinancování hypotéky, kde jde řádově o desetitisíce za jedno fixační období. Jen si to spočítat.

Témata:  Hello bank! PR článek

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy