Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rekonstrukce bytu je nutná, ale chybí na ni peníze. Co s tím?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Máte v koupelně vlhko a plíseň? Nemáte ale peníze na nutnou rekonstrukci? Odešla vám lednice nebo pračka a nemáte na novou? Odmítla vám banka půjčit? Zkuste si půjčit od lidí. 

V bankách posuzují žadatele o půjčku prakticky bez kontaktu s ním samotným, dokumenty prověřuje počítač. A když máte třeba pracovní smlouvu na dobu určitou, jste rovnou zamítnuti. I když máte dostatečné příjmy na bezproblémové splácení.

Oproti tomu P2P platformy přistupují k žadatelům o půjčku individuálněji. Dokážou jako doklad o příjmu akceptovat například i zaplacené faktury nebo potvrzení od zaměstnavatele o plánovaném prodloužení pracovní smlouvy.

“Na rekonstrukci nemovitosti či vybavení bytu si u Benefi žádá o půjčku 40 % lidí. Často k nám přicházejí s tím, že jim banka odmítla půjčit, přestože na bezproblémové splácení měli,” říká Pavel Matoušek, předseda představenstva společnosti Benefi.

On-line P2P platformy šetří lidem čas i peníze. Žadatelé si totiž sami vše “naklikají”, nemusejí nikam chodit a ani platit za čas finančního poradce, který by se jim věnoval v kamenné pobočce. Díky tomu mohou P2P platformy nabídnout dlužníkům nižší úrok, než by dostali u běžných nebankovních firem, které půjčují peníze.

A co musí splňovat žadatel, když si chce půjčit? Musí doložit dva doklady totožnosti – občanský průkaz a řidičský průkaz, pas nebo zbrojní průkaz. Měl by mít pravidelný příjem a vlastní bankovní účet, na který mu P2P platforma zašle peníze. Zároveň nesmí být uveden v registrech dlužníků. I P2P platforma si totiž ověřuje uvedené informace ve stejných databázích jako banky (Insolvenční rejstřík, Solus, NBCB, CEE, …).

Témata:  bydlení půjčky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy