Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejčastějším finančním předsevzetím Čechů je snižování dluhu

Nejčastějším finančním předsevzetím Čechů je snižování dluhu

Foto: Marie Cvrčková, MoneyMAG.cz

Z třetího mezinárodního průzkumu ING vyplynulo, že cíle 8 z 10 Evropanů, kteří si dali nějaké novoroční předsevzetí, se budou týkat financí. Mezi nejčastější patří snaha více šetřit, snižovat dluhy a lépe kontrolovat své výdaje. Češi mají stejné cíle, ale finanční předsevzetí si vytyčuje jen asi 60 % z nich, což je v Evropě nejméně.

„Dávat si novoroční předsevzetí je tradice a je naprosto přirozené, že se nemalá část z nich dotýká financí,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank. „Pokud máte s dodržováním těch svých problémy, zkuste je rozdělit na menší části a plnit je postupně nebo požádejte o pomoc svou rodinu a blízké a stanovte si za jejich dodržení nějakou odměnu,“ dodává Vaníček.

Z Evropanů, kteří si dávají novoroční předsevzetí, jich téměř 80 % klade důraz na finanční stránku. Cíle, které se týkají peněz, jsou nejčastější ve Francii, Španělsku nebo Turecku, kde chce o zlepšení své finanční situace usilovat devět z deseti obyvatel. Naopak pro předsevzetím holdující Čechy nejsou ta z finanční sféry tak důležitá – dává si je jen 62 % z nich.

Zatímco 38 % Evropanů si dává za cíl více spořit, nejčastější předsevzetí Čechů je snížit své dluhy (32 %).

Témata:  půjčky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy