Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neukládejte peníze na účty, kde je požírá inflace. Jak dětem skutečně naspořit?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Starost o to, aby dítě bylo v dospělosti zaopatřené a mělo snadnější vstup do života, je společná valné většině rodičů. Místo ukládání přebytků z výplaty do slamníku nebo na spořicí účty, kde je požírá inflace, však existují lepší možnosti, jak potomkům něco naspořit. Konzervativní druhy spoření – jako stavební nebo penzijní spoření – jsou výhodné zejména díky státní podpoře. Bez obav lze sáhnout také například po termínovaných vkladech.

Spořit dětem chce většina rodičů. Aby se ale peníze v dlouhodobém horizontu neznehodnocovaly, je třeba vybrat ten správný způsob. Vedle ukládání do slamníku, kde peníze jen ztrácejí hodnotu, se dnes příliš nevyplatí ani ukládání na spořicí účty. „Meziroční míra inflace byla v srpnu na hodnotě 2,5 procenta. Roční úroky na spořicích účtech se přitom pohybují kolem půl procenta, při splnění určitých podmínek se pak blíží jednoprocentní hranici. To znamená, že v průběhu času spořené peníze de facto ztrácejí na své hodnotě,“ upozorňuje Zbyněk Kočiš, finanční specialista ze společnosti Poutko.

Stavební spoření

Oblíbenou variantou, jak začít dětem spořit na dospělá léta, jsou stavební spoření. Jejich velkou výhodou je roční státní podpora ve výši deseti procent vkladu až do výše dvou tisíc korun. Pro její plné využití je tedy potřeba ročně do stavebního spoření vložit minimálně dvacet tisíc korun.

Úroky u stavebních spořitelen se sice pohybují běžně kolem 0,5 až 1 procenta, díky plnému využití státní podpory se ovšem lze – po odečtení vstupního poplatku, který zpravidla činí jedno procento z cílové částky, poplatků za vedení účtu a patnáctiprocentní srážkové daně –za celé období dostat na reálný úrok kolem tří procent ročně.

„Při spoření na šest let, měsíční částce 1 700 korun, poplatku 300 korun měsíčně a úroku jedno procento se investor po uplynutí celé doby dostane na částku přibližně 136 tisíc korun. Zároveň je ale třeba upozornit na to, že při delším časovém horizontu se efektivita spoření snižuje. Ideální je proto spořit v horizontu šesti až deseti let maximálně,“ dodává Zbyněk Kočiš.

Doplňkové penzijní spoření

Podobně jako u stavebního spoření je státní podpora velkým lákadlem i u doplňkového penzijního spoření. Dětem lze tímto způsobem začít spořit v podstatě od narození. Zákon navíc u těchto dětských smluv povoluje přesně v osmnácti letech vybrat třetinu naspořených peněz. Je však nutné pamatovat na to, že v takovém případě se musí vrátit třetina státního příspěvku.

Maximální státní příspěvek je u doplňkového penzijního spoření 230 korun měsíčně, přičemž příspěvek ve výši 90 korun dostane každý, kdo vkládá alespoň 300 korun. Dalších dvacet procent pak dostane ze všech vkladů nad zmíněnými 300 korunami. „Pro maximální využití příspěvku je tedy třeba spořit alespoň tisíc korun měsíčně, přičemž v ročním součtu je pak státní příspěvek 2 760 korun. Největší zhodnocení vložených financí paradoxně přináší třísetkorunová měsíční úložka,“ říká Zbyněk Kočiš.

Termínované vklady

Konzervativní variantou, jež nese přiměřený zisk a díky zákonnému pojištění i minimální riziko, jsou také termínované vklady. Při pětiletém vkladu u banky se úroky pohybují kolem dvou procent ročně. Vyšší úročení je pak u družstevních záložen, u nichž je však třeba počítat s desetiprocentní investicí do kapitálu kampeličky. Při stejně dlouhém vkladu jako u banky se však lze dostat i na úrok vyšší než tři procenta.

„U tohoto druhu investice je ideální nechat peníze na účtu ležet celou sjednanou dobu, což, pokud mají sloužit jako spoření na budoucnost potomků, nebude problém. Dřívější výběry prostředků jsou totiž často výrazně sankcionovány. Začínají se ovšem objevovat i produkty, které s touto variantou počítají a umožňují tak sjednání termínovaného vkladu na delší dobu s krátkou, například třicetidenní, výpovědní lhůtou,“ vysvětluje Zbyněk Kočiš.

Témata:  spoření děti

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:32

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

27. března 2025 12:00

Akcie automobilkám padají poté, co Trump oznámil cla na dovoz aut do USA

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Do důchodu s pár statisíci? Realita je tvrdší, než si myslíte

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Český statistický úřad očekává, že v roce 2050 budou senioři představovat víc než třicet procent české populace, a to bude znamenat obrovské množství starobních důchodů, které stát stěží utáhne. Klíčové tedy bude mít na stáří vlastní našetřené zdroje. Ovšem pár set tisíc korun už dávno nestačí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve.