Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pojišťovny za škody z letních bouřek zatím vyplatily 2,1 miliardy korun

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Pojišťovny mají nahlášeno z bouřek, vichřic a tornáda, které zasáhly ČR v červnu a v červenci, 38.700 škod za 4,9 miliardy korun. Klientům zatím vyplatily 2,1 miliardy korun. Celkem podle odhadu pojišťoven bouře, vichřice a tornádo způsobily 42.600 škod za 5,5 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala Česká asociace pojišťoven.

Vyplacené škody občanům činí 1,36 miliardy Kč, podnikatelům téměř 600 milionů korun. Zatímco u občanů činí průměrná škoda 71.000 Kč, u podnikatelů 350.000 korun. Vyplacená plnění představují 42 procent objemu všech nahlášených škod. Ze všech nahlášených pojistných událostí je 62 procent vyřízených. U pojištění budov občanů je vyřízeno 77 procent počtu všech nahlášených škod.

V případě tornáda, které zpustošilo před dvěma měsíci oblast mezi Hodonínem a Břeclaví, pojišťovny odhadují počet škod na 11.400 za 3,4 miliardy korun. Nahlášeno jich mají 9100 za 3,1 miliardy korun.

Červnové a červencové bouřky by se podle expertů pro pojišťovny mohly stát čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993. "Odhady zatím máme jen hrubé. Ale pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy korun, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány," uvedla dříve mluvčí asociace Veronika Nová.

Témata:  pojišťovny počasí bouřky Peníze

Aktuálně se děje

27. července 2026 15:43

Trumpova nová cla českou ekonomiku neochromí. Problémem je jejich trvalost

Nová americká cla, která administrativa prezidenta Donalda Trumpa zdůvodňuje nedostatečným postupem obchodních partnerů proti zboží vyráběnému nucenou prací, představují z hlediska české ekonomiky další nepříznivý zásah do mezinárodního obchodu. Nejde však o šok, jenž by měl české hospodářství bezprostředně zásadněji poškodit. Evropská unie bude patřit do skupiny ekonomik zatížených desetiprocentní sazbou, zatímco země, které podle Washingtonu nemají odpovídající zákaz dovozu výrobků vznikajících nucenou prací, čelí sazbě 12,5 procenta.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy