Pojišťovny za škody z letních bouřek zatím vyplatily 2,1 miliardy korun

Pojišťovny mají nahlášeno z bouřek, vichřic a tornáda, které zasáhly ČR v červnu a v červenci, 38.700 škod za 4,9 miliardy korun. Klientům zatím vyplatily 2,1 miliardy korun. Celkem podle odhadu pojišťoven bouře, vichřice a tornádo způsobily 42.600 škod za 5,5 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala Česká asociace pojišťoven.

CZK
reklama

Vyplacené škody občanům činí 1,36 miliardy Kč, podnikatelům téměř 600 milionů korun. Zatímco u občanů činí průměrná škoda 71.000 Kč, u podnikatelů 350.000 korun. Vyplacená plnění představují 42 procent objemu všech nahlášených škod. Ze všech nahlášených pojistných událostí je 62 procent vyřízených. U pojištění budov občanů je vyřízeno 77 procent počtu všech nahlášených škod.

V případě tornáda, které zpustošilo před dvěma měsíci oblast mezi Hodonínem a Břeclaví, pojišťovny odhadují počet škod na 11.400 za 3,4 miliardy korun. Nahlášeno jich mají 9100 za 3,1 miliardy korun.

Červnové a červencové bouřky by se podle expertů pro pojišťovny mohly stát čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993. "Odhady zatím máme jen hrubé. Ale pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy korun, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány," uvedla dříve mluvčí asociace Veronika Nová.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky