Pojišťovny škody způsobené pandemií spíše nezaplatí, míní právníci

Pojišťovny škody způsobené pandemií koronaviru spíše nezaplatí. Shodli se na tom právníci, které ČTK oslovila. Jde podle nich například o škody při výpadku příjmů z důvodu přerušení provozu usnesením vlády či případy životního pojištění, když je následkem pandemické nákazy. Vždy ale záleží na konkrétní pojišťovně, upozornili.

Ilustrační fotografie
reklama

"Pro úspěšné uplatnění jakékoliv pojistné události jsou vždy klíčové konkrétní smluvní podmínky pojištění. Pokud pojišťovna vylučuje škody způsobené úředními rozhodnutími (například vydávanými usneseními vlády nebo mimořádnými opatřeními ministerstev) nebo epidemií či pandemií, pak při těchto událostech k vyplacení pojistného zpravidla nedojde," uvedl advokát Pavel Strnad z kanceláře Polverini Strnad.

Každá z pojišťoven podle něj uplatňuje pro své smlouvy specifické výluky. "Doporučujeme proto zkontrolovat pojistné podmínky uzavřených pojistných smluv, zda výluku uvádějí, nebo ne," dodal.

"Lze očekávat, že škody vzniklé podnikatelům v souvislosti s pandemií a jí vyvolanou ekonomickou krizí budou jen ojediněle odškodnitelné na základě pojistných smluv uzavřených s pojišťovnami," dodal advokát kanceláře Vilímková Dudák & Partners Miroslav Hájek.

Typizované pojistné produkty, například pojištění majetku či pojištění přerušení provozu, tato rizika podle něj obvykle nepokrývají. Takže až na výjimky - například individuálně vyjednaného pojistného produktu - nebude možné tyto škody likvidovat z pojištění, protože vymezení pojistných událostí ve smlouvách tyto situace typicky nezahrnují, případně je vylučují, podotkl.

Například ale škody organizátorů tenisového grandslamu ve Wimbledonu zrušeného kvůli pandemii covid-19 nahradí pojišťovny až v částce odpovídající přibližně třem miliardám korun. Pořádající All England Lawn Tennis Club je ale pionýrem v této oblasti, podotkl Strnad.

Česká asociace pojišťoven uvedla, že pojišťovny plní podle podmínek smluv, například v rámci pojištění v pracovní neschopnosti, pojištění dávek při hospitalizaci, životního pojištění a dalších i v případě souvislosti s onemocněním covid-19. "Doporučujeme klientům, aby se svou pojišťovnou komunikovali a na nárok na pojistné plnění se informovali," dodala asociace.

Pojištění podnikatelů na přerušení provozu obsahuje výluku na případy mimořádných vládních nařízení či úředních zásahů. Pojištění by pak nabylo plošný, nikoli individuální charakter. "Ač jsou pojišťovny velmi stabilní a klientům poskytují dostatečné krytí, nejsou nezranitelné a nemohou vyplácet enormní pojistná plnění v případech," uvedla asociace.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky