Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úrazy dětí stojí ročně pojišťovny miliardu. Každý den se těžce zraní 85 dětí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Léčba dětských úrazů stojí zdravotní pojišťovny ročně skoro miliardu korun. Každý den se totiž v České republice vážně zraní 85 dětí, nejvíce právě v letních měsících. I letos řada z nich prožila větší část prázdnin v nemocnici. A odborníci varují, že i návrat školáků do lavic je z hlediska úrazů vysoce rizikový.

Jen v Thomayerově nemocnici ošetřili během prázdnin každý den zhruba 30 dětí s úrazy, 10 procent z nich skončilo na operačním sále. "Nejvážnější úrazy jsou buďto pády z výšky nebo autonehody," řekl TV Nova Tomáš Pešl z Kliniky dětské chirurgie a traumatologie Thomayerovy nemocnice.

Ačkoli úmrtí po těchto vážných úrazech rok od roku ubývá, stále je jich hodně. Jen loni zemřelo na následky úrazu 136 dětí. Na 30 tisíc dětí se pak každý rok zraní tak vážně, že musejí být hospitalizovány.

Za léčbu úrazů vydají zdravotní pojišťovny ročně zhruba miliardu korun. Největší česká pojišťovna, VZP, vydává ročně sama půl miliardy korun. Největší náklady souvisejí s léčbou úrazů hlavy. Úraz hlavy a pak také podvrknutý kotník jsou nejčastějšími úrazy, které řeší Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.

Také září je ale pro děti rizikové. Ještě z prázdnin rozdovádění školáci často končí v péči lékařů po dopravních úrazech třeba po nebezpečném přebíhání silnic. Policisté z celé republiky proto s koncem prázdnin a začátkem školního roku rozjíždějí dopravně-bezpečnostní akce.

Témata:  děti zdravotní pojišťovna

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy