Jaké zdravotní komplikace museli Češi letos řešit na dovolené?

Většina Čechů, kteří letos zamířili na dovolenou do zahraničí, si přivezla zážitky, na které bude dlouho vzpomínat. Ne všichni však jen v dobrém. Podle údajů Slavia pojišťovny počet českých turistů, kteří musí na zahraniční dovolené vyhledat lékařskou péči, každým rokem roste. A letos tomu nebylo jinak. „Letos jsme zaznamenali 20% nárůst počtu náhrad za lékařská ošetření v rámci cestovního pojištění. Oproti loňskému roku klesl počet případů v Řecku, naopak nárůst jsme evidovali např. v Egyptě, Chorvatsku, Itálii,“ uvádí Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.

Ilustrační fotografie

Češi tradičně řeší největší počet zdravotních komplikací v Chorvatsku. Ve většině případů turisty potkaly lehké zdravotní nepříjemnosti, spojené s pobytem na slunci a s vodními radovánkami: záněty uší, odřeniny, tržné rány, spáleniny, kousnutí hmyzem. 

Druhým okruhem nejčastějších zdravotních potíží byly střevní a zažívací potíže, se kterými se čeští turisté potýkají nejčastěji v Egyptě. Ve většině případů se cestovatelům podařilo popasovat s „faraonovou pomstou“ bez nutnosti lékařské asistence, případně po konzultaci s lékařem a následném nasazení vhodné léčby. Slavia pojišťovna však letos zaznamenala i případy, kdy čeští turisté v Egyptě zažívací problémy nezvládli, a skončili v místní nemocnici. Částka za úhradu péče  se vyšplhala na 30 000 Kč.

A časté byly také úrazy způsobené při turistice, cyklistice a dalších sportech. Právě tyto aktivity generovaly největší počty vážnějších zranění. Patřily mezi ně zejména zlomeniny, podvrknuté kotníky, otřesy mozku, ale bohužel také úrazy, které vyžadovaly pobyt na JIP, letecké transporty a v některých případech byly spojeny i s trvalými zdravotními následky. „Letos jsme například zaznamenali případ muže, který si zlomil nohu ve francouzských Alpách, a při jeho transportu do nemocnice musela zasahovat horská služba. Náklady dosáhly výše 50 000 Kč,“ popisuje Jan Vlček. Mezi vážnější případy, které během letošního léta řešili ve Slavia pojišťovně, patří také zranění motorkáře, který havaroval v Rusku, byl transportován na místní JIP, několikrát operován a následně repatriován. Pojišťovna také letos zaznamenala několik případů turistů, kteří byli v Indii pokousáni psem, a poté museli bezodkladně podstoupit léčbu vztekliny.     

I přesto se kolem 20 % turistů vydává do zahraničí bez cestovního pojištění. Většinou v domnění, že je bezpečně ochrání veřejné zdravotní pojištění platné v rámci EU. V případě zdravotních komplikací pak mohou být nemile překvapeni. Jako občané ČR sice máme ve většině států Evropy nárok na základní zdravotnické služby, toto pojištění však nepokrývá spoluúčast, poplatky, nákup léků nebo stomatologická ošetření a další náklady. 

Témata: dovolená | Cestování

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky