Bonusy a malusy jsou pro řadu řidičů „španělskou vesnicí“

Systém bonusů a malusů může velmi výrazně ovlivnit cenu, jakou řidiči platí za povinné ručení. Paradoxně celá pětina z nich vůbec netuší, že nějaké bonusy či malusy existují. Z aktuálního průzkumu Wüstenrot také vyplynulo, že dalších 38 % řidičů sice o existenci tohoto systému ví, ale nemá žádnou představu o tom, jak funguje. Jen 15 % motoristů je s principem bonusů a malusů obeznámeno detailněji. Ví, jaké výše mohou dosáhnout a také se při výběru povinného ručení aktivně zabývají tím, jak k aplikaci bonusů a malusů přistupují jednotlivé pojišťovny. Průzkum realizovala finanční skupina Wüstenrot v lednu 2015 ve spolupráci s agenturou Ipsos.

Ilustrační fotografie
reklama

„Zvýšení cen povinného ručení velmi pravděpodobně přiměje řadu řidičů, aby se kritičtěji podívali na to, za jakých podmínek v současnosti využívají povinné ručení,“ říká Petr Hájek z finanční skupiny Wüstenrot a dodává: „Zdaleka to není jen cena, na kterou by se měli zaměřit. Například díky systému bonusů se jim může povinné ručení snížit více než o polovinu. Pojišťovny vedle toho přicházejí s celou řadou dalších výhod a slev, které by také neměly ujít jejich pozornosti.“ 

Bonus sníží cenu pojištění na polovinu, malus ji může zdvojnásobit

Bonus je sleva, o kterou se snižuje sazba povinného ručení za měsíce pojištění, kdy řidič (pojistník) jezdil bez nehod. Za každých 12 měsíců bez nehody získává slevu z pojistného. Zpravidla jde o 5 %. Po celou dobu pojištění se pojistníkovi načítají měsíce za bezeškodní průběh a podle jejich počtu pak má nárok na určitou výši slevy, a to až 50 nebo 60 % z ceny povinného ručení (dle konkrétní pojišťovny). 

Malus je naopak přirážka k pojistnému za každou pojistnou událost, při které došlo k plnění pojišťovny. Za každou takovou pojistnou událost odečte pojišťovna příslušný počet měsíců (12 až 36, a to podle vybrané pojišťovny) od celkového počtu bonusových měsíců a navýší pojistné. Po každé další způsobené nehodě opět dojde k odečtu měsíců. Po vyčerpání bonusu se pojistník propadne do malusu, tzn. přirážka na pojistném, která může, opět v závislosti na té které pojišťovně, až zdvojnásobit cenu pojištění.

Bonusy a malusy nejsou vázány na vozidlo, ale na pojistníka nebo provozovatele vozidla uvedeného v pojistné smlouvě. Evidují se v databázi České kanceláře pojistitelů. Při změně pojišťovny jsou zohledňovány i v nových smlouvách. Pojišťovna, u které řidič končí dosavadní pojistnou smlouvu, by mu měla na vyžádání vystavit písemné potvrzení o době trvání pojištění odpovědnosti a jeho škodním průběhu.

Podmínky u jednotlivých pojišťoven se mohou lišit

Podmínky pro čerpání bonusů a malusů se u jednotlivých pojišťoven mohou lišit, a to jak jejich samotnou výší, tak i dalšími doplňkovými službami a výhodami. Například tím, že bonusy za bezeškodní průběh jsou převáděny i na další vozidla v rodině, nebo slevou na havarijním pojištění.

Modelový příklad za Wüstenrot: 

Za každý rok bez nehody je pojistníkovi poskytnut bonus na povinném ručení. Za 10 let jízdy bez nehod se tento benefit  může vyšplhat až na 60 %. Pokud motorista (pojistník či provozovatel vozidla) způsobí pojistnou událost, je mu odečten příslušný počet bezeškodních měsíců. V praxi to pak znamená, že ztrácí původně stanovený bonus, získává bonus nižší a cena pojištění je tak vyšší. 

Ukázková situace: Základní sazba povinného ručení je 3 500 Kč. Řidič jezdí s vozidlem již 3 roky bez nehody. Po 36 měsících činí celkový bonus, který klient může nárokovat 35 %. Za 3 roky bez nehody tak získá bonus ve výši 1 225 Kč. Cena povinného ručení klesla na 2 275 Kč. Pokud by řidič po třech letech bezeškodního povozu boural, bude mu odečteno 24 bezeškodních měsíců. Základní sazba povinného ručení mu pak bude snížena jen o 5 %, což odpovídá 12 měsícům bezeškodního průběhu (36 měsíců – 24 měsíců = 12 měsíců). Za povinné ručení nově zaplatí 3 325 Kč. 

Finanční skupina Wüstenrot nabízí ještě tzv. multislevu, kdy za jízdu bez nehod poskytuje slevu na další 3 vozidla v rodině. Bonus z povinného ručení převede i na havarijní pojištění, má-li pojistník oboje sjednáno u Wüstenrotu. A dále k povinnému ručení poskytuje zdarma úrazové připojištění dětí.

Témata: auta | pojišťovny
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky