Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Silný vítr, krupobití či hrozba požárů. Víte, jak před živly zabezpečit majetek?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vichřice, požár či krupobití. Právě tyto živelné katastrofy patří mezi hrozby, které trápí Českou republiku často. Jen za letošek způsobily škody v řádu stovek milionů korun. Samotnému působení živlů se lze ubránit jen těžko, s vhodným pojištěním ale lze omezit alespoň finanční dopady. Vždy je ale potřeba věnovat zvláštní pozornost pojistným podmínkám, které rozhodují o tom, kolik peněz pojišťovna vyplatí.

Vichřice, krupobití, úder blesku a požár jsou rizika, která v Česku způsobují největší finanční škody na majetku, obvykle v řádu milionů korun na jednotlivou událost. Bývají obsažena už v základní variantě pojištění majetku, každá pojišťovna však na tato rizika pohlíží trochu odlišně.

„Velkou pozornost věnujte definicím pojistných událostí a výluk v pojistné smlouvě, každá pojišťovna si je stanovuje jinak. Za vichřici je například považován pohyb větru až od určité rychlosti, různí se například rozsah maximálního krytí pro nemovitost, která se nachází v záplavových oblastech. Některé nemovitosti v nejrizikovějších povodňových oblastech jsou u většiny pojišťoven nepojistelné,“ upozorňuje Aleš Žárský, ředitel služby DOK, chytré správy pojištění.

Omyl, který vyjde draho

Pojištěním si můžete zabezpečit jak nemovitost (dům, chata, chalupa, garáž), tak domácnost (nábytek, elektronika a další vybavení). Každé z nich tudíž chrání jinou část majetku. Podle expertů na pojištění si ale právě tyto produkty klienti často pletou. „Bohužel omyl v tomto případě může vyjít draho. Například když je pojištěna jen nemovitost a vichřice poničí střechu, přičemž otvorem ve střeše pronikne déšť, který zaplaví vnitřní vybavení, má majitel nárok pouze na náhradu za opravu střechy. Pokud má pojištěnou domácnost, ale dojde ke zničení stavby, získá náhradu pouze za vybavení,“ upřesňuje Aleš Žárský. Proto je dobré se před sjednáním pojištění poradit s odborníkem na tuto oblast pojištění.

Jak pojištění vybrat a jak se o něj starat

Tuzemské pojišťovny nabízí celou řadu produktů a není v silách běžného spotřebitele se v nich vyznat. S výběrem si můžete nechat poradit od makléře, použít online srovnávač nebo kombinaci obojího v podobě online služeb na správu pojištění. Při rozhodování se určitě neřiďte pouze cenou, klíčový by měl být rozsah krytí a výluky. „Z pojištění majetku je třeba dbát na správné místo pojištění (byt, sklep, jiné místo pojištění).  Svá specifika pojištění mají cennosti neobvyklé hodnoty, jako jsou umělecká díla či sbírky,“ upřesňuje Žárský.

Pokud už pojištění máte, potom nezapomínejte na jeho aktualizaci. Obzvlášť ceny nemovitostí prošly v posledních letech velkými změnami a jejich hodnoty neodpovídají cenám ve smlouvách před 5 či 10 lety. Pokud máte nemovitost tzv. podpojištěnou, tedy pojištěnou na menší částku, než je její reálná hodnota, musíte v případě pojištění počítat s výrazným krácením pojistného plnění. Hlídat si aktuální hodnotu majetku se vyplatí i u vybavení domácnosti, kde mohla elektronika či spotřebiče zestárnout, a tudíž klesnout na hodnotě.

Jak na nahlášení škody

Pokud se stane, že živel skutečně udeří a máte uzavřené pojištění, čeká vás nahlášení pojistné události. „Při vzniku pojistné škody je potřeba v první řadě zamezit vzniku dalších škod, tedy zabezpečit majetek,“ říká Žárský. Ihned poté byste měli událost nahlásit pojišťovně. Prioritně je potřeba pořídit fotodokumentaci, se kterou se vám budou vzniklé škody lépe prokazovat. „Třeba v případě plošných pohrom, kdy likvidátoři řeší najednou desítky případů, trvá déle, než k vám dorazí. Vy přitom budete chtít škody začít odstraňovat. S tím nemusíte čekat na likvidátora, ale než se do odstranění následků pustíte, zajistěte si pečlivou fotodokumentaci, kterou pak předložíte ke kontrole,“ doplňuje Žárský.

K hlášení budete dále potřebovat formulář, který je dostupný na webových stránkách pojišťovny a pojistnou smlouvu. Pro tyto případy je vhodné mít dokument v elektronické podobě, urychlí to jednání s pojišťovnou.Jak postupovat při vzniku pojistné události způsobené živlem

Neprodleně zabraňte vzniku dalších poškozeníPokud lze, pak zdokumentujte průběh škodní události Posléze pořiďte podrobnou fotodokumentaci všech škod Pojistnou událost nahlaste neprodleně (v souladu s pojistnýmipodmínkami) vaší pojišťovně

Ne každá škodní událost je pojistnou událostí. Přesto dojde-li k odmítnutí plnění ze strany pojišťovny, odvolejte se, popřípadě využijte služeb právníka.

Témata:  vítr bouřky pojišťovny nemovitosti

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:38

Novela zákoníku práce letos přiznává dovolenou také brigádníkům. Kdy mají nárok? Jak dovolenou vypočítat?

Také brigádník potřebuje čas na odpočinek a regeneraci, zvlášť pokud pracuje dlouhodobě. V letošním roce poprvé si mohou lidé pracující na dohody vybírat díky novele zákoníku práce dovolenou stejně jako zaměstnanci pracující na hlavní pracovní poměr. Jak se počítá a za jakých podmínek si ji mohou vzít?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy