Silný vítr dnes v Česku působí problémy v dopravě i energetice

Většinu území České republiky v noci na dnešek zasáhl silný vítr, který komplikuje železniční i silniční dopravu, přidělává práci hasičům a o elektřinu připravil téměř 100.000 odběratelů. V nižších polohách měl ráno vítr většinou rychlost do 90 kilometrů v hodině. Na Sněžce ale meteorologové naměřili náraz o rychlosti 181 kilometrů v hodině, což odpovídá síle orkánu. Varování meteorologů před silným větrem platí pro celou zemi do dnešní půlnoci.

Ilustrační fotografie
reklama

Silný vítr komplikuje dopravu hlavně na železnici. Popadané stromy zastavily provoz na několika tratích, mimo jiné mezi Plzní a Chebem v úseku mezi Lázněmi Kynžvart a Lipovou nebo na koridoru z Prahy na Moravu mezi Velimí a Kolínem. Spadlé vedení vysokého napětí v bezprostřední blízkosti tratě zastavilo provoz vlaků také mezi Berounem a Karlštejnem.

Neprůjezdné jsou kvůli počasí i některé silnice. Policie na twitteru uvedla, že vítr komplikuje dopravu na silnicích například v Karlovarském kraji, kde přes komunikace popadalo několik stromů. "V souvislosti s tím evidujeme také několik dopravních nehod. Některé pozemní komunikace jsou v současné době neprůjezdné," uvedla ráno karlovarská policie.

Následky větru přidělávají práci hasičům, kteří musí vyjíždět zejména k popadaným stromům a ulomeným větvím. Od půlnoci do 07:00 zasahovali v souvislosti se silným větrem u 392 případů. "Nejvíce událostí se týká kraje Plzeňského, Středočeského a Karlovarského," uvedli na twitteru.

Počasí zaměstnává také energetiky. V důsledku velmi silného větru bylo ráno v Česku bez proudu téměř 96.000 odběratelů. Nejhorší situace byla kolem 07:00 v Karlovarském a Středočeském kraji, vyplývá z vyjádření mluvčích společností ČEZ Distribuce a E.ON.

Nejvíce poruch ráno řešil ČEZ v Karlovarském kraji, kde bylo od proudu odříznuto 40.000 odběrných míst a na vedení vysokého napětí způsobil vítr 33 poruch. Následoval Středočeský kraj zhruba s 20.000 zákazníky bez proudu a 23 poruchami na vysokonapěťových linkách.

Foukat by dnes podle varování meteorologů mělo v Česku celý den. Silný jihozápadní až západní vítr může mít v nárazech rychlost 70 až 110 kilometrů v hodině. V platnosti je do pátečního rána také výstraha před vzestupem hladin toků v důsledku vydatných srážek na první, nejnižší povodňový stupeň. Týká se to severu a jihozápadu země.

Témata: vítr | počasí | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky