Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Silný vítr dnes v Česku působí problémy v dopravě i energetice

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Většinu území České republiky v noci na dnešek zasáhl silný vítr, který komplikuje železniční i silniční dopravu, přidělává práci hasičům a o elektřinu připravil téměř 100.000 odběratelů. V nižších polohách měl ráno vítr většinou rychlost do 90 kilometrů v hodině. Na Sněžce ale meteorologové naměřili náraz o rychlosti 181 kilometrů v hodině, což odpovídá síle orkánu. Varování meteorologů před silným větrem platí pro celou zemi do dnešní půlnoci.

Silný vítr komplikuje dopravu hlavně na železnici. Popadané stromy zastavily provoz na několika tratích, mimo jiné mezi Plzní a Chebem v úseku mezi Lázněmi Kynžvart a Lipovou nebo na koridoru z Prahy na Moravu mezi Velimí a Kolínem. Spadlé vedení vysokého napětí v bezprostřední blízkosti tratě zastavilo provoz vlaků také mezi Berounem a Karlštejnem.

Neprůjezdné jsou kvůli počasí i některé silnice. Policie na twitteru uvedla, že vítr komplikuje dopravu na silnicích například v Karlovarském kraji, kde přes komunikace popadalo několik stromů. "V souvislosti s tím evidujeme také několik dopravních nehod. Některé pozemní komunikace jsou v současné době neprůjezdné," uvedla ráno karlovarská policie.

Následky větru přidělávají práci hasičům, kteří musí vyjíždět zejména k popadaným stromům a ulomeným větvím. Od půlnoci do 07:00 zasahovali v souvislosti se silným větrem u 392 případů. "Nejvíce událostí se týká kraje Plzeňského, Středočeského a Karlovarského," uvedli na twitteru.

Počasí zaměstnává také energetiky. V důsledku velmi silného větru bylo ráno v Česku bez proudu téměř 96.000 odběratelů. Nejhorší situace byla kolem 07:00 v Karlovarském a Středočeském kraji, vyplývá z vyjádření mluvčích společností ČEZ Distribuce a E.ON.

Nejvíce poruch ráno řešil ČEZ v Karlovarském kraji, kde bylo od proudu odříznuto 40.000 odběrných míst a na vedení vysokého napětí způsobil vítr 33 poruch. Následoval Středočeský kraj zhruba s 20.000 zákazníky bez proudu a 23 poruchami na vysokonapěťových linkách.

Foukat by dnes podle varování meteorologů mělo v Česku celý den. Silný jihozápadní až západní vítr může mít v nárazech rychlost 70 až 110 kilometrů v hodině. V platnosti je do pátečního rána také výstraha před vzestupem hladin toků v důsledku vydatných srážek na první, nejnižší povodňový stupeň. Týká se to severu a jihozápadu země.

Témata:  vítr počasí

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

11. července 2024 12:43

Léto přináší nejen vysněné dovolené, ale i více dopravních nehod

Léto je tady a s ním i doba vytoužených dovolených. Pro mnoho Čechů to znamená sbalit kufry, naložit auto a vyrazit na cestu za sluncem do jihoevropských destinací. To výrazně ovlivňuje provoz na českých dálnicích a silnicích 1. třídy, zejména na jižních tazích. Bohužel, s intenzivnější dopravou v tomto období roste i počet dopravních nehod. Podle analýzy Portálu nehod totiž na komunikacích směřujících na jih České republiky v době prázdnin naroste počet nehod oproti průměru celého roku o 20 %.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy