Nečerpáte příspěvek od zdravotní pojišťovny? Převeďte jej na své dítě

Dospělí, kteří během roku nečerpají příspěvek své zdravotní pojišťovny, jej mohou využít ve prospěch svých dětí na očkování, preventivní prohlídky a vyšetření, ale například i na sportovní aktivity. Právě o příspěvek na sportovní pohybové aktivity byl podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) loni největší zájem. Pojišťovna za ně v roce 2018 vyplatila svým klientům více než 46 milionů korun. 70 % z této částky čerpali rodiče na sportovní aktivity svých nezletilých dětí.

Ilustrační fotografie
reklama

Také v roce 2019 nabízí ZP MV ČR široké spektrum příspěvků v rámci fondu prevence. V případě, že dospělý klient nevyužije příspěvek pro sebe, má možnost jej postoupit svým dětem. V loňském roce byl jednoznačně největší zájem o příspěvek na sportovní a pohybové aktivity – tvořily zhruba třetinu celkových nákladů vyplacených z fondu prevence. „Pojišťovna se dlouhodobě zaměřuje na podporu prevence a zdravého životního stylu. V roce 2018 přispěla na sportování dospělých pojištěnců 13,7 milionů korun, o příspěvky na sportovní a pohybové aktivity dětí byl zájem více než dvojnásobný – vyplaceno bylo 32,5 milionů,“ uvádí Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR.

Děti sportují málo, pojišťovna podporuje zdravý pohyb

Nedostatečné množství pohybu u mladé generace je celosvětový problém. Studie pod záštitou Světové zdravotnické organizace odhalila, že 80 % školních dětí v České republice má pohybové aktivity nedostatek.1 To vede ke vzniku svalové nerovnováhy, tzv. dysbalance. Ochablé držení těla, které je v dospělosti často příčinou ortopedických potíží, se podle nejnovějších průzkumů týká poloviny dětské populace.2 „V rámci našeho fondu prevence motivujeme klienty a jejich děti k aktivnímu životnímu stylu. Uvědomujeme si, že sport a zdravý pohyb obecně, je důležitou prevencí řady civilizačních chorob,“ popisuje Hana Kadečková.

Jak získat příspěvek

V letošním roce mohou dospělí klienti ZP MV ČR čerpat v rámci preventivních programů jednou ročně příspěvek 500 korun, děti do 18 let až 1 000 korun – dvakrát 500 korun z jednoho programu či 500 korun ze dvou různých programů. V případě, kdy oba rodiče postoupí příspěvek svému dítěti, může dítě do 18 let čerpat až 2 000 korun. Pro získání příspěvku je nutné vyplnit formulář se žádostí o příspěvek a přiložit originál dokladu o zaplacení zboží nebo služby. Žádost je nutné uplatnit nejpozději do jednoho měsíce od úhrady daného produktu, nejpozději však do 30 listopadu 2019. ZP MV ČR se letos chystá svým klientům z fondu prevence vyplatit částku ve výši 200 milionů korun, což je o 50 milionů korun více než v loňském roce.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky