Dopravní nehoda v zahraničí: Návrat domů může vyjít na desetitisíce

Pro mnoho lidí je dovolená na horách nedílnou součástí zimy. Zvláště o jarních prázdninách sedá řada lidí za volant a vyráží lyžovat. Ti, kterým jsou české hory malé, míří stále častěji do zahraničí. Přes zimu jezdí Češi nejvíce do alpských zemí, zvláště do Rakouska, ale také do Itálie či Francie. Na cestě ale mnohdy nedodržují předepsanou rychlost. Často havarují již při průjezdu přes sousední Německo. A pokud není vozidlo snadno a rychle opravitelné v zahraničí, samotný odtah vozu do ČR se pak vyšplhá až na několik desítek tisíc korun. Proto se v těchto případech více než kdy jindy vyplatí si ohlídat dobré připojištění asistenčních služeb.

Ilustrační fotografie
reklama

Jedním z míst, kde Češi za hranicemi nejčastěji havarují při cestách do horských středisek, je právě Německo, přes které vede velká část hlavních tahů do Alp. Jen klienti ČSOB Pojišťovny v Německu v roce 2018 nahlásili 1176 pojistných událostí. Důležité je mít pro takové případy auto řádně pojištěné, neboť opravy v zahraničních servisech mohou přijít draho. Například právě v Německu se v roce 2018 průměrná škoda při pojistné události spojené s dopravní nehodou vyšplhala na 111 tisíc korun. Vedle silničních nehod se Češi potýkají také s technickými závadami. Mezi ty nejčastější patří poruchy motoru či defekty pneumatiky. Řidiči by si měli dát pozor i na to, že ve většině zemí nejsou autoservisy otevřené o víkendech, a zvláště v jižní Evropě ani v době polední siesty, takže oprava může nějakou dobu trvat.

Jaká je průměrná výše škody při nehodě v našich oblíbených destinacích?

Slovensko   64 012 Kč
Itálie            76 197 Kč
Rakousko    76 285 Kč
Francie        91 317 Kč
Německo   111 208 Kč

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

Řidiči by kromě toho měli vědět, co přesně jejich pojistka zahrnuje. Zejména pokud někdo častěji cestuje do zahraničí, je doporučováno sjednat si havarijní pojištění. „Dnešní havarijní pojištění obsahuje pojištění téměř proti všem rizikům, která mohou řidiče potkat. Pokud klient nemá zájem o plnohodnotné havarijní pojištění a má sjednáno jen povinné ručení, může si k němu sjednat celou řadu připojištění, jako např. poškození vozidla zvěří, pojištění proti živelným událostem, odcizení vozidla,“ říká Jaroslav Král, ředitel Odboru pojištění vozidel ČSOB Pojišťovny, a dodává, že vhodné je také připojištění proti poškození okenních skel.

Pokud vyrážíte za zimními zážitky do hor, samozřejmostí je povinná výbava a dobrý technický stav vozidla, ale také opatrnost a bezpečná a ohleduplná jízda. „Mezi nejčastější prohřešky, kterých se čeští řidiči v horských oblastech dopouští, patří nevhodné parkování, které následně omezuje průjezdnost komunikací i na parkovištích. Mnohdy je způsobeno v důsledku velkého množství sněhu. Kromě toho se při kontrolách setkáváme i s řidiči pod vlivem alkoholu,“ upozorňuje nprap. Dana Ladmanová, tisková mluvčí Policie ČR pro územní odbor Klatovy, pod který spadá pohoří Šumava. Alkohol za volantem může být na zasněžených či namrzlých cestách zvláště nebezpečný, nezodpovědní řidiči navíc kromě zdraví a ztráty řidičského průkazu riskují i značnou finanční újmu. Škodu způsobenou autem řízeným pod vlivem omamných látek totiž pojišťovna nemusí uhradit.

Na dodržování silničních pravidel si musí lidé dávat zvlášť velký pozor při cestách za hranice, a to i proto, že se policisté leckdy zaměřují právě na cizince. „Nejčastějším prohřeškem českých řidičů v zahraničí je nedodržování rychlosti. Z pohledu silničních kontrol bývají nejdůslednější v Rakousku, což je všeobecně známá věc. V Rakousku mají také stanoveny jedny z nejvyšších sankcí. Zanedbatelné však nejsou ani v ostatních zemích,“ říká Libor Budina, manažer Road Safety v Autoklubu České republiky. Právě Rakousko přitom patří mezi země, kam Češi vyrážejí nejčastěji.

Kolik průměrně stojí odtah vozidla z vybraných zemí EU zpět do ČR?

Slovensko     25 000 Kč
Rakousko      25 500 Kč
Německo       31 000 Kč
Francie          69 500 Kč
Itálie              75 000 Kč

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

Dopravní nehoda v zahraničí může stát nemalé náklady. Vedle vlastních nákladů na opravu vozidla, které v ideálním případě zaplatí pojišťovna, to může být pokuta za způsobení nehody a náklady na odtah vozidla do nejbližšího servisu, u vážných poškození dokonce repatriace vozidla a jeho osádky zpět do ČR. Proto se kromě jiného vyplatí mít také sjednanou asistenční službu. Ta bývá součástí povinného ručení či havarijního pojištění, její rozsah se však u jednotlivých pojistitelů může lišit. Ne každé pojištění pokrývá například odtah vozidla z cizí země, což přitom může vyjít na desítky tisíc korun. „Kdo jezdí častěji a na delší vzdálenosti, měl by si pořídit širší rozsah asistenčních služeb. U nás například variantu Nadstandard, s vyššími limity pro pomoc v nouzi, nebo ještě vyšší Bezlimitní variantu, která v případě nemožnosti efektivně opravit vozidlo v zahraničí zajistí a uhradí odtah poškozeného vozidla z celé Evropy domů, vysvětluje Jaroslav Král. Tyto služby si ale mohou domluvit i ti, kteří auto kromě cest do zahraničí příliš nepoužívají. „Rozsáhlejší asistenční služby pro vozidla po dobu cesty v zahraničí lze sjednat i v rámci cestovního pojištění,“ uzavírá Král.

Skupina ČSOB je vedoucím hráčem na trhu finančních služeb v České republice. Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy. Na českém trhu působí skupina ČSOB zejména pod obchodními značkami ČSOB, Era, Poštovní spořitelna, Hypoteční banka a ČMSS. Své služby skupina ČSOB poskytuje všem typům zákazníků, a to jak fyzickým osobám, tak malým a středním podnikům, korporátní a institucionální klientele. Do produktového portfolia skupiny ČSOB patří financování potřeb spojených s bydlením (hypotéky a půjčky ze stavebního spoření), pojistné produkty a penzijní fondy, produkty kolektivního financování a správa aktiv i specializované služby (leasing a factoring). Skupina ČSOB pečlivě naslouchá potřebám svých klientů a nabízí jim nikoliv produkty, ale nejvhodnější řešení. V rámci konceptu bankopojištění nabízí také produkty sesterské ČSOB Pojišťovny.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky