Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V srpnu měla proběhnout utajovaná jednání o příměří mezi Kyjevem a Moskvou, ale vpád Ukrajinců do Kurské oblasti je zhatil, píše Washington Post

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (15.6.2024)
Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (15.6.2024)
Foto: FDFA Communication

Vpád ukrajinských vojsk do Kurské oblasti zmařil chystaná přelomová jednání o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, uvádí list Washington Post. Nepřímá jednání mezi Kyjevem a Moskvou se podle zdrojů listu měla uskutečnit v Kataru, jehož představitelé by převzali zprostředkovatelskou roli.

Primárně mělo být cílem jednání částečné příměří, zaměřené na oblast energetiky, potenciálně však příměří širší, ba úplné. Dosud se o záměru vést tato jednání veřejně nevědělo. Měla se odehrát nyní v srpnu.

Ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu jsou velmi účinné. Ochromují tamní ekonomiku i morálku obyvatelstva, které například čelí častým a dlouhým výpadkům dodávek elektřiny, a to i v oblastech notně vzdálených od bojišť. S blížící se zimou je otázka zajištění dodávek energií ještě akutnější.

Myšlenku jednání o „energetickém příměří“ zatím podle Washington Post ani jedna ze stran úplně nezavrhla, avšak zejména Rusko se k ní nyní staví odtažitěji. Prezident Vladimir Putin prý nemá ve zvyku činit ústupky pod tlakem, uvádí jeden ze zdrojů listu.

Průnik do Kurské oblasti ale na druhou stranu zlepšuje vyjednávací pozici Ukrajiny pro případná jednání o příměří. Nabízí se tak otázka, zda načasování vpádu nesouvisí právě s možným jednáním o příměří a se snahou posílit ukrajinskou pozici v něm.

Témata:  Ukrajina Rusko Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy