Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kurz české koruny zažívá v posledních dnech divokou jízdu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Ještě před měsícem se koruna k euru obchodovala za 25,30 EUR/CZK, ale v pátek otevírala už pod hladinou 24,70 EUR/CZK. Podobně je to i vůči dolaru, kde se během měsíce dostala z 23,82 USD/CZK až k dnešním 22,70 USD/CZK.

Zatímco k bulharskému levu si připsala 1,5 %, ke švýcarskému franku 2,4 %, zlotému a libře více než 2,5 % tak k americkému dolaru robustních téměř 5 %. Jak uvedl hlavní analytik Citfin Tomáš Volf, koruna v posledních týdnech válcuje ostatní měny a zatím není důvod se domnívat, že by následovat rychlý pád.

Češi mají skvělou příležitost nakoupit si na dovolenou cizí měnu za velmi slušný kurz. Na loňskou hodnotu se však nedostaneme. Minulý rok se touto dobou dalo pořídit jedno euro za 23,70 EUR/CZK. 

Hypotéky a úvěry pro firmy i domácnosti zlevní, ale ne tak, jak se ještě před rokem čekalo. 

Koruna těží z jediného faktoru a tím je pomalejší snižování sazeb ze strany ČNB. Slova centrálních bankéřů o opatrnosti v oblasti měnové politiky byly podtrženy dubnovou inflací, která proti všem předpokladům vyskočila ze 2 % rovnou na 2,9 %. Inflační tlaky, se kterými bojuje ČNB právě vyššími sazbami, jsou tedy silnější, než se dosud myslelo. 

V dalších měsících by se koruna měla opět pomalu stáčet ke slabším úrovním, ale daleko nad 25,00 EUR/CZK, bychom se dostat neměli. Vše je však odvislé od rychlosti snižování sazeb ČNB. 

Témata:  CZK

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:43

Francii hrozí dluhová krize, varuje tamní ministr financí. Současně hrozí další zhoršení ratingu

Francii hrozí dluhová krize, pokud v blížících se parlamentních volbách zvítězí partaj Marine Le Penové. Varuje ministr financí Bruno Le Marie. Jeho výrok je sice politicky motivovaný a má vystrašit francouzské voliče, zároveň je však logicky doznáním, že Emmanuel Macron a jeho kabinet, do nějž Le Marie patří, nedokázali dluh druhé největší ekonomiky eurozóny ani po letech vládnutí dostat na udržitelnější dráhu vývoje. Pokud by se tak stalo, ani Le Penová by nemohla veřejné finance rozhodit natolik, že nastane dluhová krize – a ani by o tom nemohlo být soudné řeči, byť v předvolebním zápolení. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy