Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve středu začne v pobočkách Komerční banky výplata vkladů klientů Sberbank

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Garanční systém finančního trhu začne ve středu prostřednictvím poboček Komerční banky vyplácet náhrady vkladů klientům Sberbank CZ. Celkem půjde o 24,2 miliardy korun.

V hotovosti bude možné vybrat peníze na 40 pobočkách Komerční banky, u kterých bude prodloužena otevírací doba od osmi do 18 hodin. Bezhotovostně bude možná výplata peněz na všech 241 pobočkách Komerční banky. Náhrady se klientům Sberbank budou vyplácet tři roky, tedy do března 2025.

Česká národní banka v pondělí 28. února oznámila, že zahájila kroky k odebrání bankovní licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Garanční systém i Komerční banka na svých internetových stránkách zveřejnili podrobné instrukce, jak při výplatách postupovat.

Garanční systém přes Komerční banku vyplatí sto procent vkladů klientů, maximálně do 2,499.500 korun na jednoho vkladatele. Suma odpovídá kurzu koruny k euru 28. února. Ze zákona je pojištěn vklad do 100.000 eur.

Komerční banka v souvislosti s výplatou náhrad posílila personálně pobočky, zejména obsadila všechna dostupná pokladní pracoviště, kde bude zpracovávat hotovostní výplaty. "Kapacitu jsme posílili i na přepážkách banky, kde budou probíhat bezhotovostní náhrady," řekl ČTK mluvčí banky Pavel Zúbek. Zároveň banka z preventivních důvodů požádala policii o asistenci, protože nedokáže přesně odhadnout prvotní zájem o výplatu klientů Sberbank. "Policie nám asistenci přislíbila na místech, kde bude probíhat hotovostní výplata," dodal Zúbek.

Klienti Sberbank začali po ruské invazi na Ukrajinu na konci února vybírat své peníze a účty rušit. Tvořily se fronty a u některých poboček asistovala i policie. Následně v pátek 25. února odpoledne Sberbank své pobočky uzavřela. Zastavila také internetové bankovnictví. Možné byly karetní transakce do 1000 korun za den.

K výplatě vkladů bezhotovostně stačí, když klient bankéři doloží dokumenty nutné pro převod peněz a banka převod zrealizuje na klientem vybraný účet. Na pobočce stačí prokázat se platným průkazem totožnosti, v případě fyzických osob podnikatelů ještě dokladem o oprávnění k podnikání. Pokud by klienti trvali na hotovostní výplatě, je nutné navštívit jednu ze 40 poboček KB s prodlouženou otevírací dobou. "Zejména v prvních týdnech je však potřeba počítat s možnými delšími čekacími lhůtami, pokud by tuto variantu zvolilo větší množství klientů," upozornil mluvčí Komerční banky.

Garanční systém zároveň vyzval fyzické osoby, kterým vznikl nárok na zvýšenou náhradu pohledávek z vkladů, aby do 28. dubna podaly žádost o výplatu až do dalších 2,499.500 Kč na jednoho vkladatele. Celkový limit výplaty se může při zvýšené náhradě zvýšit na 200.000 eur na jednoho vkladatele u jedné banky. Oprávněnými osobami k výplatě zvýšených náhrad jsou vkladatelé, kteří splnili určité podmínky. Jde například o úhradu kupní ceny plynoucí z prodeje nemovité věci, jež slouží k bydlení, vypořádání společného jmění manželů při rozvodu, pojistné plnění pro případ úrazu, nemoci, invalidity nebo smrti, dědictví, odstupné při výpovědi z pracovního poměru nebo odchodné při skončení služebního poměru.

Zároveň musela být tato částka připsána na účet nebo oprávněná osoba nabyla oprávnění s ní poprvé nakládat v době od 28. listopadu 2021 do 28. února 2022.

Základní čísla o výplatě náhrad vkladů Sberbank CZ:

- nárok na výplatu základní náhrady vkladů má více než 106.000 klientů

- z toho 95.000 klientů jsou fyzické osoby a 11.000 klientů jsou právnickými osobami;

- 52.000 klientů má v bance vedeny vklady do výše 10.000 korun;

- 3000 klientů má v bance vedeny vklady do výše jedné koruny;

- v bance jsou evidovány vklady z celkem 104 zemí mimo Českou republiku – nejvíce z Ruské federace (2667) a Ukrajiny (1428);

- 2600 klientů mělo v bance vklady převyšující zákonný limit pojištění vkladů;

- 30 klientů mělo v bance vklady přesahující 100 milionů korun

Témata:  Sberbank CZ Komerční banka finance

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy