Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlato dnes zdražuje nad 2000 dolarů za unci, poprvé od invaze. Svět se bojí pádů dalších bank, nutnost nouzového převzetí Credit Suisse jej vylekala

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Cena zlata dnes překonala psychologickou úroveň 2000 dolarů za troyskou unci. Stalo se tak vůbec poprvé od loňského března, tedy od začátku ruské invaze na Ukrajinu. V celé historii se unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze právě loni v první polovině března a pak také přechodně v části srpna roku 2020, kdy se svět obával ještě nikoli dopadů invaze, ale dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

Z hlediska finančních trhů a jejich ocenění zlata to tedy znamená, že panuje vážná obava z třetí celosvětově závažné situace během čtyř let: po pandemii, a dopadech invaze může nyní udeřit bankovní krize. Cena zlata totiž obvykle roste v čase nejistoty a nervozity, v čase krize a paniky, historicky v čase válek a hladomorů. Lidé v takových situacích přestávají věřit „papírovým penězům“ a utíkají k hmatatelnému, tisíci let prověřenému zlatu.

Obava z bankovní krize nyní opět narůstá po přechodném uklidnění situace, které přineslo včerejší nouzové, vládou a centrální bankou režírované převzetí kolabující švýcarské banky Credit Suisse jejím ústředním rivalem, bankou UBS. Nutnost provést převzetí i přes zřízení úvěrové linky v objemu až v přepočtu 1200 miliard korun, kterou minulý týden banku Credit Suisse stavěla na nohy švýcarská centrální banka, svědčí o tom, že odliv vkladů z Credit Suisse musel být opravdu mohutný. Trh se nyní obává, že mohou následovat další banky, které takto mohutný odliv vkladů postihne, což by mohlo vyvolat širší bankovní otřes a podvázat obecnou důvěru západní veřejnosti v banky jako takové.  

Témata:  komentář zlato

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy