Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ženy jsou v ohrožení kvůli alarmujícímu výskytu toxických látek ve spodním prádle

Ilustrační fotografie Fotogalerie +3
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Nový výzkum ukazuje, že i naše každodenní spodní prádlo může skrývat nebezpečné chemikálie. V rámci projektu ToxFree Life bylo zjištěno, že každý třetí testovaný produkt obsahuje bisfenoly, a každý dvacátý je v rizikové koncentraci. Nejsou na tom dobře hlavně syntetické materiály, zatímco bavlna vychází daleko lépe. Tento výzkum přichází jako varování, že bychom měli být opatrní při výběru spodního prádla.

Do testování bylo zahrnuto 166 vzorků spodního prádla zakoupeného napříč pěti evropskými státy. 79 výrobků bylo dostupných na českém a slovenském trhu, zbytek pocházel z Rakouska, Maďarska a Slovinska. I tyto výrobky si však můžete přivézt ze zahraniční cesty nebo je na pár kliknutí pořídit v e-shopu. Uvádí dTest ve svém zkoumání.

Zvláště problematická je skutečnost, že 82 % prádla ze syntetických vláken obsahovalo bisfenoly. „Test ukázal, že nejvíce na to doplácejí ženy. Dámské spodní prádlo je obecně častěji vyrobeno ze syntetických látek, je tedy zatíženo zdaleka největší mírou,“ vysvětluje Karolína Brabcová, vedoucí kampaní za zákaz toxických látek ve spotřebním zboží a odbornice na toxické látky ve spotřebním zboží spolku Arnika, a doplňuje: „Pánské nebo dětské spodní prádlo bývá z větší části bavlněné, a vykazovalo tak v testu podstatně lepší výsledky – tři čtvrtiny dívčího spodního prádla a čtyři pětiny chlapeckého a pánského byly bez bisfenolů.“

Šaty pro panenky jsou méně rizikové než dámské spodní prádlo

Úřady o rizicích spojených s bisfenoly ví a postupně je regulují. Jedná se o skupinu chemických sloučenin primárně využívaných při výrobě plastů (konkrétně polykarbonátu) a epoxidových pryskyřic. Oba tyto materiály figurují v široké škále běžného spotřebního zboží od plastového nádobí po vnitřní nátěry konzerv a narazit na ně můžeme i v textiliích.

Vzhledem k jejich hojnému průmyslovému využití dnes najdeme stopy bisfenolů ve vodě, živočiších i lidském organismu napříč všemi věkovými skupinami. Některé bisfenoly jsou známé jako endokrinní disruptory, látky narušující hormonální systém člověka i jiných živočichů. Výzkumy u nich prokázaly řadu negativních důsledků, například zvýšené riziko potratu, vzniku rakoviny prsu a prostaty, obezity nebo metabolických poruch, neblaze působí na vývoj malých dětí a také na imunitní systém.

V Evropské unii je jejich obsah regulován v materiálech určených pro styk s potravinami. Použití bisfenolu A (BPA), nejznámějšího zástupce skupiny, je od roku 2018 omezeno například také v hračkách určených pro děti do tří let věku.

Podstatně méně pozornosti je ze strany úřadů věnováno textilu. „Paradoxně je prádlo na panenkách regulováno přísněji než to lidské, tedy i zdraví panenek je víc chráněno než zdraví skutečných dětí, žen a mužů,“ popisuje současný stav Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest, a pokračuje: „Pro náš test jsme si vybrali spodní prádlo, protože ho nosí každý, je v přímém kontaktu s pokožkou a jeho potenciálně škodlivé složení může mít nepříznivý vliv na naše zdraví.“

Nošením i nejhůře hodnoceného prádla (celkově Hunkenmöller Invisible short basic tan z Rakouska, na českém trhu pak Dedoles Veselé bezešvé dámské kalhotky a pánské Adidas Trunk boxerky 3 pack) si člověk nepřivodí akutní potíže. „Je však třeba vzít v potaz, jakému množství nežádoucích látek jsme denně celkově vystaveni. Domníváme se, že je klíčové, aby úřady co nejrychleji zavedly plošnou regulaci toxických látek a lépe chránily spotřebitele,“ shodují se Hana Hoffmannová a Karolína Brabcová.

Bavlna je lepší volbou

Pokud chcete snížit vystavení organismu bisfenolům, kupujte bavlněné spodní prádlo. Tento materiál se v testování ukázal být z hlediska chemikálií nejbezpečnějším. Žádný bavlněný produkt neobsahoval vysoké množství bisfenolů. Podle zjištěných dat nezáleží, zda bavlněné kalhotky nebo boxerky koupíte ve značkovém obchodě nebo v supermarketu. Na základě testu se jeví, že materiál je jediným důležitým kritériem. Bývá vždy uvedený na cedulkách na samotném prádle, ale občas je potřeba jej hledat.

Témata:  dTest spodní prádlo ženy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy