Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj: Ukrajina může kvůli ruské blokádě přijít o desítky milionů tun obilí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ukrajina může kvůli ruské blokádě černomořských přístavů přijít o desítky milionů tun obilí, což by vyvolalo potravinovou krizi v Evropě, Asii a v Africe. V pořadu australské televize 60 Minutes to dnes řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Rusko nenechává lodě připlouvat ani odplouvat, má Černé moře pod kontrolou," uvedl Zelenskyj. "Rusko chce zcela zablokovat ekonomiku naší země," dodal.

Ukrajina je významným vývozcem obilí a dalších potravinářských produktů, podílí se i na vývozu kovů. Černé moře představuje klíčovou tepnu pro dopravu obilí a dalších komodit.

Agentura Reuters minulý měsíc informovala, že Rusko podle Spojených států ničí zásobníky na obilí na Ukrajině. Ukrajinský ministr financí už dříve upozornil, že ruská invaze může ve světě zapříčinit vysoké ceny potravin.

Témata:  Ukrajina Rusko obilí zemědělství

Související

Aktuálně se děje

7. října 2024 20:08

4. října 2024 8:59

Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly. Co to znamená?

Úrokové sazby hypotečních úvěrů zůstaly v říjnu podle Swiss Life Hypoindexu téměř beze změn. Očekávání, že po letních prázdninách dojde k výraznějšímu snížení sazeb v důsledku nových poplatků za předčasné splacení a atraktivních akčních nabídek, se nenaplnila. Banky udržují sazby nad pětiprocentní hranicí, což souvisí s nedostatečným naplněním jejich očekávání ohledně výhodnějších podmínek pro klienty při předčasném splacení hypotéky.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zlato láme rekordy, měď a železná ruda na vzestupu. Komodity zažívají boom

Nedávné změny na světových finančních trzích, včetně nízkých sazeb a eskalace konfliktu na Blízkém východě, vyhnaly cenu zlata opět vzhůru. Podruhé za poslední období tak překonala novou rekordní úroveň. Kromě toho zaznamenaly pozitivní cenový vývoj také průmyslové kovy. Čína se nečekaně rozhodla zavést ekonomická stimulační opatření týkající se bankovních rezerv, hypoték a trhu s nemovitostmi, což způsobilo prudký růst cen železné rudy a mědi, které dosáhly dvouměsíčního maxima.