Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zdražování pocítí každý Čech. Inflace v lednu byla nejvyšší za posledních téměř osm let

CZK
CZK
Foto: Pixabay

Meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil na 3,6 procenta z prosincových 3,2 procenta. Jde o nejvyšší meziroční růst cen od března 2012. Růst inflace ovlivnilo hlavně zdražování potravin, alkoholu a bydlení. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali stagnaci cen na 3,2 procenta.

Na meziroční zvýšení cenové hladiny mělo v lednu výrazný vliv zdražení nájmů o 4,2 procenta. Lidé si připlatili také za vodné a stočné a za zemní plyn, který meziročně zdražil o 2,9 procenta. Ceny elektřiny byly v lednu vyšší o desetinu.

Další příčinou zrychlení růstu cen bylo zdražování potravin a nealkoholických nápojů. Například ceny vepřového masa stouply proti loňskému lednu téměř o pětinu, ovoce zdražilo o 14,7 procenta a uzeniny o 12,2 procenta. Ceny alkoholu stouply o více než pět procent. "Meziroční cenový růst v lednu zrychlil též v oddíle odívání a obuv," doplnili statistici.

V meziměsíčním srovnání vzrostly v lednu ceny o 1,5 procenta, zdražily hlavně zelenina a ovoce. "O více než 11 procent se zvýšily ceny lihovin, což bylo částečně ovlivněno nárůstem spotřební daně od začátku letošního roku," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Ekonom Komerční banky Michal Brožka očekává pro letošní rok inflaci kolem tří procent. "Cenové nárůsty se odehrají v prvním čtvrtletí, a poté by zvyšování spotřebitelských cen mělo začít citelně ustupovat," uvedl.

Inflační tlaky budou podle Brožky klesat spolu s oslabováním ekonomiky. "Silná koruna a zvýšené úrokové sazby budou rovněž působit ve prospěch snižování inflace," dodal. Začátkem roku 2021 by inflace měla být podle Božky v blízkosti dvou procent.

Koruna ráno reagovala na údaje o lednové inflaci mírným posílením pod 24,80 CZK/EUR. Zůstává tak nejsilnější od podzimu 2012.

Témata:  zdražování potraviny inflace CZK

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy