Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světové ceny potravin v květnu prudce vzrostly, jsou nejvyšší od roku 2011

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Světové ceny potravin v květnu zaznamenaly nejprudší meziměsíční růst za více než deset let. Jejich index vzrostl už dvanáctý měsíc za sebou a vyšplhal se na nejvyšší úroveň od září 2011. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se meziměsíčně zvýšil o 4,8 procenta na 127,1 bodu. V meziročním srovnání vzrostl dokonce o 39,7 procenta.

Index cen obilovin v květnu meziměsíčně vzrostl o šest procent. FAO nicméně předpovídá, že globální produkce obilovin se v letošním roce zvýší o 1,9 procenta na téměř 2,821 miliardy tun. To by znamenalo rekord.

Index cen rostlinných olejů se meziměsíčně zvýšil o 7,8 procenta, přispělo k tomu zejména zdražování palmových, sójových a řepkových olejů. Index cen cukru stoupl o 6,8 procenta, především kvůli zpoždění při sklizni a obavám z poklesu výnosů plodin v Brazílii, která je největším vývozcem cukru na světě.

Index cen masa se v květnu zvýšil o 2,2 procenta, vzhůru ho tlačí rychlejší tempo dovozu do Číny a dalších východoasijských zemí. Cenový index pro mléčné výrobky vzrostl 1,8 procenta, uvedla FAO.

Témata:  potraviny Maso obilí mléko

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy