Středočeský kraj získal od banky EU 64,5 milionu na úspory energií

Středočeské hejtmanství získalo z grantu unijní Evropské investiční banky (EIB) 2,5 milionu eur (asi 64,5 milionu korun) na přípravu energetických úspor v krajských budovách. Díky grantu bude moci spustit takzvané EPC projekty, které se splácejí z peněz ušetřených za nižší spotřebu. Novinářům to dnes řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ilustrační fotografie
reklama

"Je to pro nás nová nevyšlapaná cesta, jak výhodněji spolufinancovat přípravu projektů, než je například využití Operačního programu Životní prostředí," uvedla. Zatímco u operačního programu by se podle ní kraj musel podílet na nákladech minimálně z poloviny, z nového grantu ELENA může být uhrazeno až 90 procent nákladů.

Podle nedávno vyhlášené veřejné zakázky by celkem pět dodavatelů mělo do dvou let připravit za 60 milionů korun projekty energetických úspor ve 120 budovách v celkovém objemu odhadem 1,25 miliardy. Jedná se zejména o školy, muzea nebo sociální a zdravotnická zařízení.

Metoda EPC spočívá v tom, že si investice na sebe úsporami vydělají. Dodavatel za ně ručí a dostane zaplaceno z reálných provozních úspor. Podle hejtmanky však tato metoda není možná u všech budov. U zvolených 120 objektů se proto musí nejdříve posoudit, zda jsou k využití EPC vhodné.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky