Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát dal na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny za leden a únor 3,84 miliardy korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Výdaje státního rozpočtu spojené s pomocí uprchlíkům z Ukrajiny byly za letošní leden a únor 3,84 miliardy korun. Tvořilo to 0,17 procenta celkových státních výdajů za toto období, uvedlo dnes na twitteru ministerstvo financí. Část těchto peněz šla i českým příjemcům, kteří poskytují uprchlíkům před válkou ubytování.

"Největší výdajové položky představují humanitární dávky, platby státu za zdravotní pojištění a výdaje na ubytování, jejichž příjemci jsou české domácnosti," uvedlo ministerstvo. Struktura nákladových položek je dlouhodobě podobná. V loňském roce tvořily výdaje na ubytování uprchlíků zhruba šestinu všech vynaložených prostředků.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru udělilo Česko dočasnou ochranu zhruba 498.000 ukrajinských uprchlíků, uvedlo dnes ministerstvo vnitra. Většinu z nich tvořily ženy a děti. Přesný počet uprchlíků stále pobývajících v Česku není znám, poslední odhady hovořily o zhruba 300.000.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v neděli řekl, že o roční prodloužení dočasné ochrany v České republice do konce března 2024 dosud požádalo 271.000 lidí. Lidé se pro prodloužení ochrany, která jim umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce, musí elektronicky zaregistrovat do konce letošního března.

Témata:  Ukrajina humanitární pomoc finance

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.