Růst cen znovu zrychlil, v září dosáhla meziroční inflace 18 procent

Růst cen v Česku znovu zrychlil, když letos v září dosáhla meziroční inflace 18 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Jedná se o nejvyšší hodnotu meziroční inflace od prosince 1993. Meziměsíčně vzrostly v září spotřebitelské ceny o 0,8 procenta. V meziročním i meziměsíčním srovnání se na růstu nejvíce podílely ceny bydlení, a to především zdražení energií.

Ilustrační fotografie

V srpnu meziroční růst cen poprvé po 13 měsících zpomalil na 17,2 procenta, ale v září zdražování znovu zrychlilo. "Nejvíce k tomuto zrychlení přispěly položky oddílu bydlení, zejména ceny energií a paliv, které byly meziročně vyšší o téměř 50 procent," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Ceny elektřiny oproti loňsku stouply o 37,8 procenta, ceny zemního plynu o 85,9 procenta a ceny tuhých paliv o 55,8 procenta. U všech těchto komodit meziroční růst cen oproti srpnu zrychlil. Třeba plyn v srpnu zdražoval o 61,4 procenta. V kategorii nákladů na bydlení vzrostlo v září i nájemné z bytů o 5,2 procenta, vodné o 5,3 procenta, stočné o 6,4 procenta a ceny tepla a teplé vody o 21,1 procenta.

V září meziročně zdražilo také maso o 23,6 procenta nebo mléko, sýry a vejce o 25,8 procenta, což také představovalo zrychlení růstu cen ve srovnání se srpnem. Například cena mouky se zvýšila o 61 procent a ceny polotučného trvanlivého mléka a másla o více než polovinu. Naopak zpomalení meziročního cenového růstu nastalo v září především v dopravě, kde byly ceny pohonných hmot a olejů meziročně vyšší o 22,7 procenta, zatímco v srpnu růst činil 28,3 procenta. Ceny aut stouply o 15,6 procenta.

Celkově stouply ceny zboží v září meziročně o 20,7 procenta a ceny služeb o 13,7 procenta. Například v kategorii stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 26 procent.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen zrychloval v září ještě výrazněji než meziroční růst. V srpnu činilo meziměsíční zvýšení cen jen 0,4 procenta, kdežto v září bylo dvojnásobné. V bydlení se zvýšily ceny zemního plynu meziměsíčně o 15,2 procenta, ceny elektřiny o 3,6 procenta, ceny tuhých paliv o 6,9 procenta a ceny tepla a teplé vody o 0,8 procenta. V souvislosti se začátkem nového školního roku se zvýšily ceny v oddíle vzdělávání, a to o 6,4 procenta. Naopak v rekreaci a kultuře v důsledku končící letní sezony klesly meziměsíčně třeba ceny dovolených s komplexními službami o 20,5 procenta.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky