Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruský rubl se propadl na nové minimum, výrazně oslabuje euro

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ruský rubl se propadl na nové rekordní minimum. Výrazně oslabuje euro. Rostoucí ceny ropy v kontextu ruské invaze na Ukrajinu vyvolávají obavy ze stagflace, kterou charakterizuje stagnace ekonomiky, vysoká inflace a vysoká nezaměstnanost. Investoři preferují měny považované za bezpečné, jako je americký dolar či švýcarský frank.

Krátce po 13:00 SEČ si dolar k rublu připisoval 15,2 procenta na 140,25 rublu. S ruskou měnou se obchoduje jen omezeně na zahraničních devizových trzích, ruské trhy zůstanou minimálně do středy zavřené. Akcie se na moskevské burze naposledy obchodovaly 25. února.

Rubl od začátku roku ztratil vůči dolaru přes 40 procent své hodnoty. Ztráty se prudce zrychlily od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, což vyvolalo rozsáhlé sankce Západu.

Dolarový index ve stejnou dobu stoupal o půl procenta na 99,17 bodu. Euro vůči dolaru ztrácelo 0,6 procenta na 1,0866 USD. Dříve během seance vůči dolaru odepisovalo přes jedno procento.

Na začátku obchodování v Asii jednotná evropská měna poprvé od ledna 2015 klesla pod jeden švýcarský frank. Kolem 13:10 SEČ vůči švýcarské měně posilovala o 0,3 procenta na 1,0054 CHF.

"Ze všech hlavních měn se tlak dopadů války na Ukrajině nejvíce odráží na euru," uvedl analytik John Hardy ze společnosti Saxo Bank.

Ruská invaze na Ukrajinu a tvrdé mezinárodní sankce vůči Moskvě způsobily pád ruských aktiv, zatímco ceny vývozních produktů země, jako jsou drahé kovy, ropa a plyn, prudce vzrostly. Dnes kolem 13:15 SEČ si severomořská ropa Brent připisovala 6,4 procenta na 125,70 dolaru za barel.

Témata:  Rubl (RUB) Rusko EUR

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.