Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakušan: Pokud EU najde shodu, může to vést k uklidnění trhů s energiemi

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Pokud Evropská unie v pátek na mimořádném zasedání ministrů pro energetiku dosáhne elementární shody na řešení situace, může to vést i k uklidnění evropských trhů s energiemi. Novinářům to dnes řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Na základě výsledků jednání kabinet rozhodne příští týden o zavedení některého z připravených národních scénářů.

Podle Rakušana existuje shoda na vzniku státního obchodníka s energiemi, který zajistí výhodnější ceny pro veřejný sektor. O licenci na obchodování s elektřinou a plynem už podal žádost u Energetického regulačního úřadu (ERÚ) státní podnik Prisko.

Na středečním zasedání kabinet také diskutoval o způsobech, jak legislativně umožnit vládě, aby mohla zasáhnout a reagovat na výkyvy cen například regulací nebo zastropováním cen energií. Hovořil také o pomoci nejrůznějším segmentům firem.

"Pokud dojde (na zasedání ministrů pro energetiku) k nějaké elementární shodě, může vést i k uklidnění evropských trhů s energiemi. Na základě toho, co se dohodne, budeme aplikovat jeden z národních scénářů, kterými se vláda zabývala," řekl Rakušan.

Kabinet by měl mimořádně jednat v pondělí v podvečer a následně představit detaily podpory. "Je potřeba udělat i změny, aby kompetence, operativnost vlády v rychlém rozhodování byla," dodal vicepremiér. Vláda podle něj pomůže zranitelným a lidem, kteří by nezvládli platit zálohy.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve středu uvedl, že pro podniky jeho resort připravuje program kompenzací. Minulý týden mluvil o náhradách podnikům ze zpracovatelského odvětví, které prokážou provozní ztrátu kvůli vysokým cenám energií. Takové nastavení se podle něj ukázalo jako nedostatečné. Nový návrh proto počítá s kompenzacemi pro firmy, kterým kvůli současné krizi klesla ziskovost, řekl.

Evropští ministři by v pátek podle Síkely měli probrat několik variant řešení krize. Česká republika bude chtít na jednání zařadit například tzv. iberijský model, který by na trhu odděloval ceny elektřiny a plynu. Síkela chce otevřít i diskusi o možnosti omezení prodejů emisních povolenek.

Evropská komise navrhuje zavést cenový strop na plyn dovážený z Ruska. Vedle toho unijní exekutiva počítá i s využitím neočekávaných zisků energetických firem na pomoc ohroženým spotřebitelům či s povinným omezením spotřeby elektřiny v nejvytíženějších hodinách.

Témata:  energetika Vít Rakušan EU

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy