Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obce žádají o náhradu příjmů, o něž přijdou kvůli daňovým změnám

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Obce a kraje se ohradily proti možným dopadům plánovaného zrušení takzvané superhrubé mzdy a vyplacení takzvaného kompenzačního bonusu na příjmy samospráv a chtějí, aby stát tento výpadek nahradil. Podle nich daňové změny zastaví v příštím roce mimo jiné investice. V dopise adresovaném vládě a Parlamentu ČR proto žádají o souběžnou úpravu rozpočtového určení daní a poskytnutí náhrady za vyplacené platby kompenzačního bonusu jednorázovým příspěvkem. ČTK o tom dnes informovali zástupci Svazu měst a obcí ČR.

Spolu s nimi výzvu zákonodárcům podepsali představitelé Sdružení místních samospráv ČR, Národní sítě Místních akčních skupin, Prahy a Pardubického, Libereckého, Olomouckého, Jihomoravského, Královéhradeckého a Moravskoslezského kraje.

Podle nic návrhy ohledně superhrubé mzdy a vyplacení bonusu v kombinaci se zvýšením odpočitatelných položek budou znamenat trvalý pokles daňových příjmů obcí i krajů o deset procent, pro rozpočty obcí to znamená propad o 25 miliard korun a pro krajské samosprávy o 8,5 miliardy. "Konstatujeme, že dosud žádný schválený zákon neměl na rozpočty samospráv takto negativní a skokový efekt," uvedli signatáři v dopise.

Podle předsedy Svazu měst a obcí ČR Františka Lukla tak bude "ohroženo kofinancování projektů a samozřejmě dojde k výraznému utlumení investičních aktivit samospráv". Pisatelé dopisu zároveň uvedli, že uvedené vládní návrhy dopadají na samosprávy v době, kdy bojují s epidemií koronaviru, a navíc je čekají "významné poklesy rozpočtových příjmů".

Kompenzační bonus je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy z daní z příjmů zaměstnanců. Jde o takzvanou sdílenou daň, o kterou se státní rozpočet dělí s obcemi a kraji. Protože z ní vyplácí příspěvek podnikatelům, zbývá pak méně peněz na rozdělení.

Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To je potom u zaměstnanců základ daně z příjmů. Koalice ANO a ČSSD slíbila v programovém prohlášení zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb 19 a 23 procent.

Témata:  obce, města Peníze

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.