Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obce žádají o náhradu příjmů, o něž přijdou kvůli daňovým změnám

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Obce a kraje se ohradily proti možným dopadům plánovaného zrušení takzvané superhrubé mzdy a vyplacení takzvaného kompenzačního bonusu na příjmy samospráv a chtějí, aby stát tento výpadek nahradil. Podle nich daňové změny zastaví v příštím roce mimo jiné investice. V dopise adresovaném vládě a Parlamentu ČR proto žádají o souběžnou úpravu rozpočtového určení daní a poskytnutí náhrady za vyplacené platby kompenzačního bonusu jednorázovým příspěvkem. ČTK o tom dnes informovali zástupci Svazu měst a obcí ČR.

Spolu s nimi výzvu zákonodárcům podepsali představitelé Sdružení místních samospráv ČR, Národní sítě Místních akčních skupin, Prahy a Pardubického, Libereckého, Olomouckého, Jihomoravského, Královéhradeckého a Moravskoslezského kraje.

Podle nic návrhy ohledně superhrubé mzdy a vyplacení bonusu v kombinaci se zvýšením odpočitatelných položek budou znamenat trvalý pokles daňových příjmů obcí i krajů o deset procent, pro rozpočty obcí to znamená propad o 25 miliard korun a pro krajské samosprávy o 8,5 miliardy. "Konstatujeme, že dosud žádný schválený zákon neměl na rozpočty samospráv takto negativní a skokový efekt," uvedli signatáři v dopise.

Podle předsedy Svazu měst a obcí ČR Františka Lukla tak bude "ohroženo kofinancování projektů a samozřejmě dojde k výraznému utlumení investičních aktivit samospráv". Pisatelé dopisu zároveň uvedli, že uvedené vládní návrhy dopadají na samosprávy v době, kdy bojují s epidemií koronaviru, a navíc je čekají "významné poklesy rozpočtových příjmů".

Kompenzační bonus je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy z daní z příjmů zaměstnanců. Jde o takzvanou sdílenou daň, o kterou se státní rozpočet dělí s obcemi a kraji. Protože z ní vyplácí příspěvek podnikatelům, zbývá pak méně peněz na rozdělení.

Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To je potom u zaměstnanců základ daně z příjmů. Koalice ANO a ČSSD slíbila v programovém prohlášení zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb 19 a 23 procent.

Témata:  obce, města Peníze

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

29. května 2025 12:20

27. května 2025 13:03

Přechod na nové zaměstnání a daňové povinnosti: Kdy a co řešit

Česko zažívá období nízké nezaměstnanosti. Lidem se tak nabízí možnost zkusit si najít novou, lepší práci. Nástup do nového zaměstnání má však zaměstnance daňové dopady. Kdy vzniká při změně zaměstnání povinnost podat daňové přiznání a kdy nikoliv? Kdy se podepisuje prohlášení k dani a proč se vyplatí registrovat se na úřadu práce i kvůli jednomu měsíci?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Nečekané zdražování potravin: Zemědělci hlásí nejvyšší růst cen za dva roky

Růst cen v zemědělství letos v květnu vykázal úroveň 15,7 procenta v meziročním srovnání. Vykázal tak stejnou hodnotu jako revidovaný dubnový údaj, jenž představuje nejvýraznější nárůst od února 2023, tedy za více než dva roky. Do Česka se tedy letos na jaře trvaleji vrátil dvouciferný růst zemědělských cen, po více než dvou letech.