Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obce žádají o náhradu příjmů, o něž přijdou kvůli daňovým změnám

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Obce a kraje se ohradily proti možným dopadům plánovaného zrušení takzvané superhrubé mzdy a vyplacení takzvaného kompenzačního bonusu na příjmy samospráv a chtějí, aby stát tento výpadek nahradil. Podle nich daňové změny zastaví v příštím roce mimo jiné investice. V dopise adresovaném vládě a Parlamentu ČR proto žádají o souběžnou úpravu rozpočtového určení daní a poskytnutí náhrady za vyplacené platby kompenzačního bonusu jednorázovým příspěvkem. ČTK o tom dnes informovali zástupci Svazu měst a obcí ČR.

Spolu s nimi výzvu zákonodárcům podepsali představitelé Sdružení místních samospráv ČR, Národní sítě Místních akčních skupin, Prahy a Pardubického, Libereckého, Olomouckého, Jihomoravského, Královéhradeckého a Moravskoslezského kraje.

Podle nic návrhy ohledně superhrubé mzdy a vyplacení bonusu v kombinaci se zvýšením odpočitatelných položek budou znamenat trvalý pokles daňových příjmů obcí i krajů o deset procent, pro rozpočty obcí to znamená propad o 25 miliard korun a pro krajské samosprávy o 8,5 miliardy. "Konstatujeme, že dosud žádný schválený zákon neměl na rozpočty samospráv takto negativní a skokový efekt," uvedli signatáři v dopise.

Podle předsedy Svazu měst a obcí ČR Františka Lukla tak bude "ohroženo kofinancování projektů a samozřejmě dojde k výraznému utlumení investičních aktivit samospráv". Pisatelé dopisu zároveň uvedli, že uvedené vládní návrhy dopadají na samosprávy v době, kdy bojují s epidemií koronaviru, a navíc je čekají "významné poklesy rozpočtových příjmů".

Kompenzační bonus je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy z daní z příjmů zaměstnanců. Jde o takzvanou sdílenou daň, o kterou se státní rozpočet dělí s obcemi a kraji. Protože z ní vyplácí příspěvek podnikatelům, zbývá pak méně peněz na rozdělení.

Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To je potom u zaměstnanců základ daně z příjmů. Koalice ANO a ČSSD slíbila v programovém prohlášení zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb 19 a 23 procent.

Témata:  obce, města Peníze

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.