Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přebytek obcí loni stoupl na 17 miliard Kč, mají rekordní úspory

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Přebytek obecních rozpočtů loni stoupl o 71 procent na 17 miliard korun, tedy na nejvyšší hodnotu od roku 2016. Přebytek obce zároveň vykázaly loni pojedenácté v řadě. Obce loni zároveň zvýšily úspory na bankovních účtech meziročně o 15 procent na 165 miliard korun, což je nejvíce od vzniku ČR. Na tiskové konferenci o tom dnes informovala společnost CRIF - Czech Credit Bureau. Celkový dluh obcí loni stoupl meziročně o desetinu na 50,4 miliardy korun. Zveřejněné údaje neobsahují data za Prahu.

Celkové příjmy obcí loni podle CRIF stouply zhruba o 15 miliard na 287 miliard korun. Samotné daňové příjmy vzrostly o desetinu na 185 miliard korun. Za růstem je zvýšení podílu obcí na sdílených daních. Obcím vzrostly loni také příjmy z prodeje obecního majetku. "S výjimkou dotací byly všechny hlavní příjmové položky obcí v roce 2021 vyšší nejen než v roce 2020, ale i než v roce 2019," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Příjmy obcí jsou tvořené hlavně penězi ze sdílených daní, mezi které patří daň z přidané hodnoty, daně z nemovitosti nebo daně z příjmu. Dále dostávají peníze ze státního rozpočtu například na činnosti související s rozšířenou působností obcí.

Obecní výdaje pak vzrostly o 7,5 miliardy na 269 miliard korun. Za nárůstem jsou běžné výdaje, které stouply o 8,5 miliardy na 187 miliard korun. Výdaje na investice loni naopak klesly o zhruba jednu miliardu na 82 miliard korun. Obce tak věnovaly na investice 29 procent svých příjmů, což je o dva procentní body méně než o rok dříve.

"Obce v uplynulých třech letech do značné míry propásly příležitost výrazněji investovat do svého rozvoje. Přestože se jim díky dodatečným zásahům státu zvyšovaly příjmy i v době poklesu ekonomiky, zvolily raději opatrnější přístup a volné peníze ukládaly stranou," uvedla Kameníčková.

V souvislosti s rekordním objemem peněz obcí na bankovní účtech Kameníčková upozornila na současnou vysokou inflaci. "Vysoký objem peněz uložených na bankovních účtech je v současné situaci problematický. Tyto peníze totiž vlivem inflace ztrácejí svoji hodnotu. Ceny stavebních materiálů a prací navíc rostou výrazně rychleji než index spotřebitelských cen. Řada obcí tak bude mít problém uskutečnit naplánované investice, na které v minulých letech šetřily. Některé investice se patrně neuskuteční vůbec, a obce se tak budou rozvíjet pomaleji," uvedla.

Některé obce proto také podle dat CRIF začaly v uplynulých letech hledat jiné způsoby uložení peněz. Zatímco v roce 2013 mělo dluhové a majetkové cenné papíry 99 obcí za 2,2 miliardy korun, loni to bylo již 167 obcí s investicemi za 4,7 miliardy korun.

Analýzu hospodaření obcí provádí CRIF každoročně, provádí ji na základě dat portálu www.informaceoobcich.cz.

Podle údajů ministerstva financí obce včetně Prahy na konci loňského roku hospodařily s přebytkem 33,3 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek proti roku 2020, kdy se jejich rozpočet nacházel v přebytku 19,3 miliardy Kč. Příjmy obcí loni byly 392,4 miliardy Kč a meziročně stouply o 6,4 procenta. Jejich výdaje představovaly 359,1 miliardy Kč a meziročně vzrostly o 2,6 procenta, uvedlo MF.

Témata:  obce, města finance

Aktuálně se děje

20. května 2024 18:15

Pavel naléhá na zavedení eura. Jiná budoucnost se nám nerýsuje

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy