Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přebytek obcí loni stoupl na 17 miliard Kč, mají rekordní úspory

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Přebytek obecních rozpočtů loni stoupl o 71 procent na 17 miliard korun, tedy na nejvyšší hodnotu od roku 2016. Přebytek obce zároveň vykázaly loni pojedenácté v řadě. Obce loni zároveň zvýšily úspory na bankovních účtech meziročně o 15 procent na 165 miliard korun, což je nejvíce od vzniku ČR. Na tiskové konferenci o tom dnes informovala společnost CRIF - Czech Credit Bureau. Celkový dluh obcí loni stoupl meziročně o desetinu na 50,4 miliardy korun. Zveřejněné údaje neobsahují data za Prahu.

Celkové příjmy obcí loni podle CRIF stouply zhruba o 15 miliard na 287 miliard korun. Samotné daňové příjmy vzrostly o desetinu na 185 miliard korun. Za růstem je zvýšení podílu obcí na sdílených daních. Obcím vzrostly loni také příjmy z prodeje obecního majetku. "S výjimkou dotací byly všechny hlavní příjmové položky obcí v roce 2021 vyšší nejen než v roce 2020, ale i než v roce 2019," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Příjmy obcí jsou tvořené hlavně penězi ze sdílených daní, mezi které patří daň z přidané hodnoty, daně z nemovitosti nebo daně z příjmu. Dále dostávají peníze ze státního rozpočtu například na činnosti související s rozšířenou působností obcí.

Obecní výdaje pak vzrostly o 7,5 miliardy na 269 miliard korun. Za nárůstem jsou běžné výdaje, které stouply o 8,5 miliardy na 187 miliard korun. Výdaje na investice loni naopak klesly o zhruba jednu miliardu na 82 miliard korun. Obce tak věnovaly na investice 29 procent svých příjmů, což je o dva procentní body méně než o rok dříve.

"Obce v uplynulých třech letech do značné míry propásly příležitost výrazněji investovat do svého rozvoje. Přestože se jim díky dodatečným zásahům státu zvyšovaly příjmy i v době poklesu ekonomiky, zvolily raději opatrnější přístup a volné peníze ukládaly stranou," uvedla Kameníčková.

V souvislosti s rekordním objemem peněz obcí na bankovní účtech Kameníčková upozornila na současnou vysokou inflaci. "Vysoký objem peněz uložených na bankovních účtech je v současné situaci problematický. Tyto peníze totiž vlivem inflace ztrácejí svoji hodnotu. Ceny stavebních materiálů a prací navíc rostou výrazně rychleji než index spotřebitelských cen. Řada obcí tak bude mít problém uskutečnit naplánované investice, na které v minulých letech šetřily. Některé investice se patrně neuskuteční vůbec, a obce se tak budou rozvíjet pomaleji," uvedla.

Některé obce proto také podle dat CRIF začaly v uplynulých letech hledat jiné způsoby uložení peněz. Zatímco v roce 2013 mělo dluhové a majetkové cenné papíry 99 obcí za 2,2 miliardy korun, loni to bylo již 167 obcí s investicemi za 4,7 miliardy korun.

Analýzu hospodaření obcí provádí CRIF každoročně, provádí ji na základě dat portálu www.informaceoobcich.cz.

Podle údajů ministerstva financí obce včetně Prahy na konci loňského roku hospodařily s přebytkem 33,3 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek proti roku 2020, kdy se jejich rozpočet nacházel v přebytku 19,3 miliardy Kč. Příjmy obcí loni byly 392,4 miliardy Kč a meziročně stouply o 6,4 procenta. Jejich výdaje představovaly 359,1 miliardy Kč a meziročně vzrostly o 2,6 procenta, uvedlo MF.

Témata:  obce, města finance

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy