Starostové budou data o covidu-19 dostávat jednou za týden

Starostové obcí s rozšířenou působností budou data o nemoci covid-19 dostávat od Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jednou týdně. Půjde o komplexní přehled základních epidemiologických parametrů. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška bude na podzim možné, aby se data aktualizovala denně.

Koronavirus Covid-19

Podle Duška rozhodně nedostanou starostové data o konkrétních nakažených. "Nikdy jsme nežádali o to, abychom věděli, kteří lidé v obci jsou nakažené," řekl předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

ÚZIS v příštích dnech vyzve skrze datovou schránku starosty, aby ho kontaktovali a dá jim přístup do zabezpečeného úložiště, kde si budou moci stáhnout týdenní data za svoji obec a obecnější přehled za celý okres. Technicky je předávání dat podle Duška připraveno.

V první fázi budou mít starostové informace o počtu nových případů, počtu zásahů ve zranitelných skupinách obyvatel, zejména starších nebo do budoucna i podle nemocnosti, a počtech hospitalizovaných. "Dostanou také denní data o počtech testů, kdo je indikoval a s jakým důvodem," doplnil Dušek.

Obce s rozšířenou působností tvoří mezičlánek mezi krajskými a obecními úřady. Kromě svého vlastního území vykonávají činnosti také pro okolní obce v určeném regionu, například vydávají cestovní pasy, občanské a řidičské průkazy nebo živnostenská oprávnění. V ČR jich je zhruba 205.

Podle Duška může mít nastavení takového komunikačního toku se starosty i do budoucna pozitivní dopad. Mohlo by se například zlepšit využívání preventivních prohlídek nebo screeningových programů v obcích, kde se využívají málo.

Svaz měst a obcí na konci července uvedl, že starostové nyní přístup k informacím o počtu nakažených novým typem koronaviru na území obcí nemají. Dodali, že data potřebují k efektivnímu krizovému řízení, nastavení místních bezpečnostních opatření a režimu veřejných institucí.

O tom, zda mají hygienici poskytovat data samosprávám a jak podrobná, se vede debata už řadu měsíců. Někteří lidé, kteří se nemocí covid-19 nakazili a jejichž jména se veřejnost dozvěděla, čelili výhrůžkám nebo útokům na sociálních sítích. Byli mezi nimi zejména první čeští nemocní, kteří si nákazu dovezli většinou z Itálie nebo v poslední době dívka, která zřejmě nakazila další návštěvníky klubu Techtle Mechtle. Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly byl i případ, kdy nakaženému někdo rozbil okna.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky