Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německé zásoby plynu mohou vydržet až do konce léta, tvrdí regulátor

Zemní plyn
Zemní plyn
Foto: Pixabay

Německé zásoby plynu by v případě zastavení ruských dodávek vydržely nejméně do konce léta, uvedla dnes německá agentura pro síťové služby Bundesnetzagentur (BNetzA). Její šéf varoval, že kvůli množství mrtvých civilistů na Ukrajině sílí tlak na Evropskou unii, aby zavedla embargo na ruské energie.

Současný stav zásob plynu je o něco lepší než před třemi nebo čtyřmi týdny. Podle šéfa agentury BNetzA Klause Müllera, který poskytl rozhovor listu Die Zeit, by v případě okamžitého zastavení dodávek ze strany Ruska mohly zásoby vydržet až do začátku podzimu.

Müller také připomněl, že největší evropská ekonomika je pod tlakem, aby se zbavila ruského plynu a ropy, protože tržby z nich podle kritiků poskytují Moskvě důležité prostředky na vedení války na Ukrajině.

V případě zákazu dovozu ruského plynu ze strany EU by Německo bylo nuceno dodávat energie v přídělech. Řada Němců si podle Müllera neuvědomuje důsledky takového rozhodnutí.

Německo v březnu spustilo nouzový plán řízení dodávek plynu, což je první krok v třístupňovém plánu, který by mohl vyústit v příděly energie. Přednost by měly dostat domácnosti a kritická infrastruktura, jako jsou nemocnice.

Müller uvedl, že domácnosti by neměly brát přednost jako samozřejmost. Například velké byty s jedním nájemníkem by v případě nouze neměly počítat s nepřerušenou dodávkou plynu. Dojde-li na přídělové řízení, dostanou podle něj přednost farmaceutické a potravinářské firmy.

EU minulý týden schválila nové sankce proti Moskvě, včetně zákazu dovozu uhlí od srpna. Německo zvýšilo úsilí o snížení dodávek energií z Ruska. V porovnání se stavem před invazí na Ukrajinu snížilo podíl ruské ropy na 25 z 35 procent, plynu na 40 z 55 procent a uhlí na polovinu, tedy na 25 procent.

Německý kancléř Olaf Scholz minulý týden uvedl, že Německo by mohlo ukončit dovoz ruské ropy ještě v tomto roce. Ukončení závislosti na ruském plynu by podle Berlína mohlo nastat až v létě 2024.

Témata:  Německo zemní plyn

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 12:03

Předpověď počasí na noc a úterý 21. května

Z centrálního Středomoří bude do střední Evropy postupovat tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Martin Exner

Rozhovor

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jít proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost.