Německé zásoby plynu mohou vydržet až do konce léta, tvrdí regulátor

Německé zásoby plynu by v případě zastavení ruských dodávek vydržely nejméně do konce léta, uvedla dnes německá agentura pro síťové služby Bundesnetzagentur (BNetzA). Její šéf varoval, že kvůli množství mrtvých civilistů na Ukrajině sílí tlak na Evropskou unii, aby zavedla embargo na ruské energie.

Zemní plyn
reklama

Současný stav zásob plynu je o něco lepší než před třemi nebo čtyřmi týdny. Podle šéfa agentury BNetzA Klause Müllera, který poskytl rozhovor listu Die Zeit, by v případě okamžitého zastavení dodávek ze strany Ruska mohly zásoby vydržet až do začátku podzimu.

Müller také připomněl, že největší evropská ekonomika je pod tlakem, aby se zbavila ruského plynu a ropy, protože tržby z nich podle kritiků poskytují Moskvě důležité prostředky na vedení války na Ukrajině.

V případě zákazu dovozu ruského plynu ze strany EU by Německo bylo nuceno dodávat energie v přídělech. Řada Němců si podle Müllera neuvědomuje důsledky takového rozhodnutí.

Německo v březnu spustilo nouzový plán řízení dodávek plynu, což je první krok v třístupňovém plánu, který by mohl vyústit v příděly energie. Přednost by měly dostat domácnosti a kritická infrastruktura, jako jsou nemocnice.

Müller uvedl, že domácnosti by neměly brát přednost jako samozřejmost. Například velké byty s jedním nájemníkem by v případě nouze neměly počítat s nepřerušenou dodávkou plynu. Dojde-li na přídělové řízení, dostanou podle něj přednost farmaceutické a potravinářské firmy.

EU minulý týden schválila nové sankce proti Moskvě, včetně zákazu dovozu uhlí od srpna. Německo zvýšilo úsilí o snížení dodávek energií z Ruska. V porovnání se stavem před invazí na Ukrajinu snížilo podíl ruské ropy na 25 z 35 procent, plynu na 40 z 55 procent a uhlí na polovinu, tedy na 25 procent.

Německý kancléř Olaf Scholz minulý týden uvedl, že Německo by mohlo ukončit dovoz ruské ropy ještě v tomto roce. Ukončení závislosti na ruském plynu by podle Berlína mohlo nastat až v létě 2024.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky