Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nákupy na splátky: Jaké hrozí sankce za nesplácení?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Stále častěji mohou spotřebitelé narazit na rozličné nabídky odložených plateb, rozložených plateb či nákupů na splátky. Některé na spotřebitele vyskočí při výběru zboží na stránkách prodejce, jiné zase přímo v internetovém bankovnictví. Že se jedná o formu spotřebitelského úvěru však nemusí být každému spotřebiteli zcela jasné.

Spotřebitelský úvěr má mnoho tváří

Když mluvíme o úvěru či půjčce, je tím nejčastěji myšlen úvěr poskytovaný bankou, který je posléze pravidelně splácen a dlužník je navíc povinen platit úroky. Pokud je takový úvěr nabízen podnikatelem vůči spotřebiteli, označuje se jako spotřebitelský úvěr. Dle zákona však pojem spotřebitelského úvěru zahrnuje nejen úvěr samotný, ale i peněžitou zápůjčku, kreditní kartu, kontokorent, odloženou platbu a jiné obdobné finanční služby.

Zákonná úprava spotřebitelského úvěru se proto uplatní i na odložené platby, rozložené platby či nákupy na splátky. Jejich obsahem je totiž úvěr ve výši kupní ceny zboží či hodnoty nákupu, kterou si spotřebitel bere od prodávajícího či banky. Spotřebitel má povinnost úvěr splácet ve sjednaných splátkách a zaplatit úroky, pokud byly sjednány.

Sankce za nesplácení

Stejně jako u klasického úvěru spotřebiteli hrozí sankce, pokud včas nezaplatí splátky. „Ty mohou mít pro spotřebitele vážné následky, zejména pokud se ocitl ve špatné finanční situaci,“ varuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest a pokračuje: „Ve chvíli, kdy spotřebitel nedisponuje dostatkem peněz ani na úhradu splátky, mu může vzniknout povinnost zaplatit navíc ještě smluvní pokutu, úroky z prodlení či náklady na výzvu k zaplacení.“ Někdy může dojít také k zesplatnění dluhu, v takovém případě je po spotřebiteli požadováno, aby namísto jednotlivých splátek splatil celý dluh ihned. 

Pozor na podezřelé weby

Zpozornit by spotřebitelé měli u stránek, které vypadají velice výhodně a slibují snadné odložení či rozložení plateb bez úroků. Jako výstražné znamení mohou posloužit nekoherentní věty či hrubky v textu, které jsou způsobeny strojovým překladem. „U takových společností je riziko, že samotná služba nebude důvěryhodná anebo že jejich poskytování služeb či zákaznický podpora pro Českou republiku nebude úplně spolehlivá,“ vysvětluje Hekšová z dTestu. Ačkoliv na první pohled vypadají takové nabídky výhodně, tak v případě, že se s platbou zpozdíte, vám může být kromě zákonných úroků z prodlení naúčtována také tučná smluvní pokuta a další poplatky.

Sněhová koule dluhů 

Dluhy se mohou na sebe nabalovat jako sněhová koule a spotřebiteli hrozí, že skončí v dluhové pasti. Dostat se z takové situace může být postupem času těžší a těžší, což platí zejména pro případy, kdy si spotřebitel vezme úvěr pouze na splacení jiného dluhu. Riskuje totiž, že nebude schopen splatit ani nový úvěr, opět dostane sankce za nesplacení a dluhy budou přetrvávat. „A čím je vyšší zadluženost spotřebitele a horší jeho schopnost dluhy splácet, tím dražší a nevýhodnější pro něj bude brát si nové úvěry,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Vliv úvěrů do budoucnosti

Zároveň se poskytování úvěrů, a tedy i rozložených či odložených plateb, zapisuje do bankovního či nebankovního registru, což může mít vliv na poskytnutí a podmínky dalších úvěrů. Navíc pokud nebudete schopni splácet své závazky včas, můžete si vysloužit i záznam v registru dlužníků, což vám může uškodit při žádosti o úvěr či hypotéku.

Témata:  úvěry dTest

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 17:21

Otevřeno-Zavřeno! Jak je v obchodech možné nakupovat na Velikonoce 2025?

V České republice máte stále několik dní na nákup, ale počítejte s tím, že během dubna dojde k omezení prodeje v obchodech na jeden den kvůli velikonočním svátkům.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

EUR

Komentář

Konec přísné dluhové brzdy v Německu a jeho dopad na evropské země

Německo, které je považováno za nejdisciplinovanější zemi, pokud jde o fiskální řízení, se rozhodlo pro radikální krok – snížit svou úvěrovou brzdu. Po období stagnace chce nastupující vláda obnovit postavení země investicemi do klíčových segmentů hospodářství – od infrastruktury až po průmysl. Zatímco na jednu stranu je tento plán pozitivní pro růst nejen Německa, ale i dalších evropských zemí, na druhou stranu bude veřejný dluh narůstat, což je v rozporu s pravidly Evropské unie (EU), říká Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading ve svém komentáři.