Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejčastější důvody k zamítnutí úvěru aneb Kdy vám půjčku smetou ze stolu?

energetika
energetika
Foto: stockphotosecrets.com

PR článek - I přestože půjčku nabízí desítky bankovních a nebankovních poskytovatelů, získat úvěr není žádná sranda. Pokud nejste dostatečně bonitní, máte smůlu. Víte, jaké nejčastější důvody vedou k zamítnutí půjčky?

Na první pohled se zdá, že zadlužit se je snadné, avšak nenechte se mýlit. Úvěroví poskytovatelé to mají pod palce a půjčku nedají každému. Největší problém tkví obvykle v bonitě klienta.

Zákon o spotřebitelském úvěru ukládá všem bankovním i nebankovním společnostem povinnost důkladně prověřit úvěruschopnost každého žadatele o půjčku. Pokud tak neučiní, může klient v budoucnu smlouvu napadnout pro její neplatnost, a to kvůli nesplnění zákonných podmínek.

Jaké bonitní důvody vedou nejčastěji k zamítnutí půjčky?

Ať už budete mít zájem o bankovní či nebankovní půjčku, vždy se bude jednat o stejné parametry, které budou posuzovány. Nejčastěji se můžete setkat s tím, že vám bude žádost o úvěr smetena ze stolu:

kvůli smlouvě na dobu určitou, kvůli negativnímu záznamu v registru dlužníků, kvůli exekuci či probíhající insolvenci, kvůli nízkým příjmům a vysokým závazkům, kvůli zařazení do špatné sociální skupiny žadatelů.

Mít stálý, pravidelný a dostatečný příjem je pro úvěrové poskytovatele prioritou, i proto je většinou preferována smlouva na dobu neurčitou, v žádném případě by pak žadatel neměl být ve zkušební době nebo ve výpovědní lhůtě. V takových situacích mnohdy nemá ani cenu o půjčku žádat. Výjimkou by snad mohla být jen mikropůjčka či rychlá půjčka od nebankovní společnosti, kdy se lze zadlužit kvůli pár stovkám až tisícům na několik dní až týdnů.

U většiny typů úvěrů ale narazíte s negativním záznamem v registru, a to ať už v Bankovním či Nebankovním registru klientských informací nebo v SOLUS. Jakmile je na vás vedena exekuce či procházíte osobním bankrotem, není nutné s jakoukoliv žádostí ani ztrácet čas, předem je jasný výsledek.

Co se dosavadních závazků týká, je vždy zohledňováno, kolik osob je na žadateli závislých a s kolika dluhy se žadatel potýká. O schválení rozhodují náklady na živobytí, půjčky, kreditní karty, konsolidace či aktivní kontokorent.

V neposlední řadě pak na lepší bonitě a větší šanci na úspěch nepřidá špatná sociální skupina, kdy žadatelem je student, senior či matka na rodičovské.

Jaké další důvody vedou k zamítnutí půjčky? Nesplnění podmínek (plnoletost, trvalý pobyt na území ČR, chybějící bankovní účet, apod.) Lživé údaje v žádosti o úvěr Chybné údaje v žádosti o úvěr (špatné telefonní číslo, překlep v e-mailu, chybná adresa, apod.)

Při podávání žádosti si dejte pozor především na uvádění nepravdivých informací, ať už vědomě či nevědomě. Na upravený věk či výši příjmů banky i nebankovní společnosti přijdou a žádost ihned smetou ze stolu. V případě uvedení chybného kontaktu se pak žádné odpovědi vůbec dočkat nemusíte.

Témata:  PR článek úvěry

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Máte hypotéku za svobodna? Jak s ní naložit po svatbě?

Pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku ještě před svatbou dnes není ničím výjimečným. Co ale s hypotékou po vstupu do manželství? Současná mladá generace vstupuje do manželství výrazně později než jejich rodiče. Zatímco v roce 1990 byl podle údajů Českého statistického úřadu průměrný věk ženicha při jeho první svatbě 24 let a nevěsty 21,4 roku, v roce 2020 se věková hranice posunula na 32,6 a 30,4 let. První společné bydlení je často v nájmu nebo u rodičů, s plánováním budoucí rodiny ovšem řada partnerů uvažuje o pořízení vlastní nemovitosti.