Nejčastější důvody k zamítnutí úvěru aneb Kdy vám půjčku smetou ze stolu?

PR článek - I přestože půjčku nabízí desítky bankovních a nebankovních poskytovatelů, získat úvěr není žádná sranda. Pokud nejste dostatečně bonitní, máte smůlu. Víte, jaké nejčastější důvody vedou k zamítnutí půjčky?

energetika
reklama

Na první pohled se zdá, že zadlužit se je snadné, avšak nenechte se mýlit. Úvěroví poskytovatelé to mají pod palce a půjčku nedají každému. Největší problém tkví obvykle v bonitě klienta.

Zákon o spotřebitelském úvěru ukládá všem bankovním i nebankovním společnostem povinnost důkladně prověřit úvěruschopnost každého žadatele o půjčku. Pokud tak neučiní, může klient v budoucnu smlouvu napadnout pro její neplatnost, a to kvůli nesplnění zákonných podmínek.

Jaké bonitní důvody vedou nejčastěji k zamítnutí půjčky?

Ať už budete mít zájem o bankovní či nebankovní půjčku, vždy se bude jednat o stejné parametry, které budou posuzovány. Nejčastěji se můžete setkat s tím, že vám bude žádost o úvěr smetena ze stolu:

  • kvůli smlouvě na dobu určitou,
  • kvůli negativnímu záznamu v registru dlužníků,
  • kvůli exekuci či probíhající insolvenci,
  • kvůli nízkým příjmům a vysokým závazkům,
  • kvůli zařazení do špatné sociální skupiny žadatelů.

Mít stálý, pravidelný a dostatečný příjem je pro úvěrové poskytovatele prioritou, i proto je většinou preferována smlouva na dobu neurčitou, v žádném případě by pak žadatel neměl být ve zkušební době nebo ve výpovědní lhůtě. V takových situacích mnohdy nemá ani cenu o půjčku žádat. Výjimkou by snad mohla být jen mikropůjčka či rychlá půjčka od nebankovní společnosti, kdy se lze zadlužit kvůli pár stovkám až tisícům na několik dní až týdnů.

U většiny typů úvěrů ale narazíte s negativním záznamem v registru, a to ať už v Bankovním či Nebankovním registru klientských informací nebo v SOLUS. Jakmile je na vás vedena exekuce či procházíte osobním bankrotem, není nutné s jakoukoliv žádostí ani ztrácet čas, předem je jasný výsledek.

Co se dosavadních závazků týká, je vždy zohledňováno, kolik osob je na žadateli závislých a s kolika dluhy se žadatel potýká. O schválení rozhodují náklady na živobytí, půjčky, kreditní karty, konsolidace či aktivní kontokorent.

V neposlední řadě pak na lepší bonitě a větší šanci na úspěch nepřidá špatná sociální skupina, kdy žadatelem je student, senior či matka na rodičovské.

Jaké další důvody vedou k zamítnutí půjčky?

  • Nesplnění podmínek (plnoletost, trvalý pobyt na území ČR, chybějící bankovní účet, apod.)
  • Lživé údaje v žádosti o úvěr
  • Chybné údaje v žádosti o úvěr (špatné telefonní číslo, překlep v e-mailu, chybná adresa, apod.)

Při podávání žádosti si dejte pozor především na uvádění nepravdivých informací, ať už vědomě či nevědomě. Na upravený věk či výši příjmů banky i nebankovní společnosti přijdou a žádost ihned smetou ze stolu. V případě uvedení chybného kontaktu se pak žádné odpovědi vůbec dočkat nemusíte.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky