Schillerová: MF nenavrhne další plošný odklad splátek úvěrů

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po dnešním jednání s bankami a dalšími poskytovateli úvěrů nenavrhne další plošný odklad splátek úvěrů. Po dnešním jednání s Českou bankovní asociací novinářům řekla, že od bank dostala závazek individuálních řešení klientů, kteří se dostanou do problémů se splácením. Zákonný odklad, který platil od první vlny koronavirové krize, skončí v sobotu.

Alena Schillerová

Banky prostřednictvím asociace již dříve vyjádřily ochotu pomoc klientům postiženým pandemií individuálně, ať už skrze odklady splátek, snížení měsíčních splátek či konsolidaci úvěrů. Asociace dodala, že aktuální protipandemická opatření vlády budou znamenat zhoršení ekonomické situace řady bankovních klientů.

Asociace je přesvědčena, že individuální posouzení jednotlivých žádostí je vhodnější než plošný odklad. Při plošném odkladu banky nemohou posoudit, zda klient odklad skutečně potřebuje a nemohou případnou další pomoc přizpůsobit jeho skutečným potřebám, uvedl prezident asociace Tomáš Salomon.

Banky po jarní první vlně pandemie přijaly na základě zákonného moratoria na splátky přes 400.000 žádostí o odklad splátek úvěrů, schválily jich 360.000. Od listopadu se tedy všichni, kdo o odklad splátek zažádali, vrátí k běžnému splácení. Podle bank se dosud vrátilo ke svému splácení 120.000 dlužníků. Většinou těch, kteří měli odklad na tři měsíce.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky