Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Letošní žně jsou nebývale pomalé

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Letošní žně jsou nebývale pomalé kvůli opožděné vegetaci. Dnes to uvedlo ve sklizňovém zpravodajství ministerstvo zemědělství. Sklizena jsou tři procenta ploch základních obilovin, loni to byl touto dobou dvojnásobek. Řepky je sklizeno přes procento ploch, loni byl zhruba pětinásobek. Postup prací zpomalují také bouřky s kroupami.

"Postup sklizně i v letošním roce vykazuje značné lokální rozdíly. Sklizeň obilovin a řepky vůbec nezačala v Karlovarském kraji, v ostatních krajích, kromě Ústeckého, Jihomoravského a Zlínského, se zatím sklízí pouze obiloviny," uvedl úřad.

Nejvíce žně pokročily v Ústeckém kraji, kde je sklizená zhruba desetina ploch obilovin, následují Zlínský kraj a jižní Morava. "V Ústeckém kraji je sklizeno 10,3 procenta ploch řepky, v Jihomoravském kraji 5,1 procenta a ve Zlínském kraji 1,3 procenta. V ostatních krajích sklizeň řepky ještě nezačala," dodalo ministerstvo. Průměrný výnos řepky zatím činí 2,82 tuny na hektar, loni byl touto dobou podobný.

Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) zemědělci v Česku letos sklidí přibližně 6,767 milionu tun základních obilovin, o 7,1 procenta méně než loni. Hlavní příčinou očekávané slabší úrody je podle statistiků i Zemědělského svazu mokrý podzim, který neumožnil zasít všechny ozimé plodiny. Podle ekonoma Lukáše Kovandy z dat ČSÚ také vyplývá, že v Česku skončila "zlatá éra" pěstování řepky.

Nejčastěji pěstovanou plodinou na českých polích je i letos ozimá pšenice, která zabírá více než čtvrtinu celkové osevní plochy. Statistici přesto čekají, že její sklizeň klesne o 13 procent na 4,171 milionu tun. Důvodem je snížení osevní plochy zhruba o osm procent a nižší hektarový výnos.

Témata:  zemědělství obilí

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy