Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žně 2024: Navzdory rozmarům počasí proběhla sklizeň rekordně rychle

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Letošní sklizeň v České republice se blíží k závěru, zbývá sklidit pouze asi 0,3 % ploch. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že letošní žně probíhaly rychleji než loni, a to i přes nevyzpytatelné počasí. Statistici hlásí, že zemědělci letos sklízí obilniny z nejmenší plochy za více než století. Obilniny a řepku olejku již sklízí v Jihomoravském, Olomouckém a Vysočině, zatímco největší množství ploch, které ještě čeká na sklizeň, je v Libereckém a Karlovarském kraji.

Podle ministerstva zemědělství dosahuje celková produkce obilovin v letošním roce 7,06 milionu tun při průměrném výnosu 5,86 tuny na hektar. Tento výnos je přibližně o 2,2 % nižší než loni. Sklizeň je však dostatečná pro zajištění domácí spotřeby, která se dlouhodobě pohybuje kolem pěti milionů tun.

Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha označil letošní sklizeň za jednu z nejnižších v historii. Agrární komora (AK ČR) také uvedla, že letošní objemy a výnosy obilovin a řepky jsou horší než loni, přičemž negativní trend je způsoben poklesem výměry a nepříznivým počasím, jak sdělila mluvčí AK ČR Barbora Pánková.

Jakub Hurta ze společnosti Agromex upozornil na klíčovou roli pokročilých technologií a moderních zemědělských strojů při efektivní sklizni. Patrik Kalenda ze stejné společnosti dodal, že moderní stroje značky Fendt s telemetrickými jednotkami přispívají k rychlejší sklizni tím, že zajišťují efektivní řízení a optimální nastavení sklízecího ústrojí.

Témata:  zemědělství

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy