Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obavy o evropskou úrodu zvedají ceny pšenice

pšenice
pšenice
Foto: Pixabay

Pšeničné futures v Chicagu a Paříži dosáhly minulý měsíc čtyřměsíčního minima, nyní však vykazují známky zotavení. Pomáhají jim v tom vyhlídky na špatnou úrodu v západní Evropě, zejména ve Francii, která je největším pěstitelem pšenice v EU, říká Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Koncem loňského roku zkomplikovaly výsev ozimé pšenice silné srážky, takže se plodina příliš neujala, zvýšil se výskyt chorob a celkově utrpěla kvalita. Francouzské ministerstvo zahraničí minulý měsíc prudce snížilo přibližné odhady letošní úrody. Očekává o 25 % méně pšenice než loni, což by byla jedna z nejhorších sklizní za posledních 40 let. Navíc byla jihovýchodní Evropa zasažena extrémními vedry, takže jarní plodiny trpěly suchem.

K nedávnému růstu cen přispěly také obavy z nedostatku srážek ve Spojených státech a ukrajinské ministerstvo zemědělství, které omezilo vývoz tamní pšenice v letech 2024-25 na 16,2 milionu tun. Také americký vývoz pšenice přesáhl loňské objemy a Egypt, jeden z největších světových dovozců pšenice, zveřejnil minulý měsíc dosud největší poptávku po pšenici, téměř 20násobek obvyklého objemu, protože se prezident Abd al-Fattáh as-Sísí obává o potravinovou bezpečnost země.

Americké ministerstvo zemědělství (USDA) vydává měsíc co měsíc prognózu nevyužitých zásob pšenice. V srpnu očekávalo, že na konci sezóny 2024/25 dosáhnou výše 257 milionů tun, což je o 9 milionů tun méně než o rok dřív a 26 milionů tun pod pětiletým průměrem. Podle této prognózy budou mít Spojené státy ke konci hospodářského roku zásoby ve výši 828 milion bušlů, tedy mírně nad pětiletým průměrem, který je 758 milionů. Další zpráva USDA vychází 12. září. 

Výraznějšímu růstu cen mohou zabránit kvanta levné pšenice z Ruska, bohatá úroda v USA i očekávání bohaté sklizně v Kanadě a Austrálii. Kvůli zástupům spekulantů přesvědčených, že budou ceny pšenice na chicagské burze klesat, však nyní hrozí uzavírání krátkých pozic. 

Témata:  pšenice zemědělství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy