Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Káva je nejdražší od roku 1977. Ceny rostou v kavárnách i obchodech, pozor na menší balení

Káva
Káva
Foto: Pixabay

Termínové kontrakty na kávu arabica vystoupaly na newyorské burze  na nejvyšší úroveň od roku 1977. V letošním roce přidaly už takřka sedmdesát procent. Stěžejním důvodem dramatického nárůstu je obava z nedostatku kávy v důsledku špatné sklizně kávových zrn. 

Obavu tedy ve své podstatě stupňují letošní teplotní extrémy a extrémně silné deště v zemích typu Brazílie nebo Vietnamu, které globálně představují dvě hlavní pěstitelské velmoci. Tyto extrémy ničí úrodu, což ohrožuje celkovou světovou produkci kávy. Vývoj cen na burze tuto obavu odráží. 

Zdražují obě základní varianty kávy, tedy jak robusta, tak arabica. Robusta k dnešku přidává na londýnské burze za letošek dokonce 85 procent.

Burzovní cena kávy se s jistým zpožděním, způsobeným například využitím či doprodejem zásob pořízených ještě za nižší cenu, promítne i do spotřebitelských cen v obchodech, kavárnách či restauracích.

Zdražování už oznámila například švýcarská společnost Nestlé, tedy světová jednička ve zpracování kávových zrn a v související produkci. Nestlé také bude zmenšovat velikost balení či gramáž svých výrobků, jako je Nespresso nebo Nescafé. Zmenšování balení bez odpovídající snížení ceny je také formou zdražování, jež se označuje jako „smrskflace“.

Témata:  Káva komentář

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

29. května 2025 12:20

28. května 2025 12:18

Senioři táhnou ekonomiku, zatímco mladí zůstávají ve školách

Český trh práce se tiše, ale zásadně přepisuje. Zatímco ještě v 90. letech bylo běžné, že lidé končili kariéru krátce po šedesátce a dvacetiletí už měli první zaměstnání, dnes se tyto role obracejí. Mladí zůstávají déle ve vzdělávacím systému, pracovní zkušenosti odkládají. Naopak senioři v důchodovém věku často zůstávají ekonomicky aktivní – ať už z přesvědčení, nebo z nutnosti.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Nečekané zdražování potravin: Zemědělci hlásí nejvyšší růst cen za dva roky

Růst cen v zemědělství letos v květnu vykázal úroveň 15,7 procenta v meziročním srovnání. Vykázal tak stejnou hodnotu jako revidovaný dubnový údaj, jenž představuje nejvýraznější nárůst od února 2023, tedy za více než dva roky. Do Česka se tedy letos na jaře trvaleji vrátil dvouciferný růst zemědělských cen, po více než dvou letech.