Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gazprom čekal obrovský zisk. Skončil ale ve ztrátě 160 miliard korun, poprvé od roku 1999

Gazprom
Gazprom
Foto: reprofoto Reuters via YouTube

Ruský plynárenský gigant Gazprom skončil za loňský rok ve ztrátě ve výši 629 miliard rublů (tj. cca 160,1 miliardy korun). Přitom ještě v roce 2022 vykázal čistý zisk 1,2 bilionu rublů (cca 305,4 miliardy korun). Uvedl to server Kommersant.

Hlavním faktorem, který stojí za finanční ztrátou je propad prodeje plynu do Evropy, který meziročně klesl o více než polovinu, jak uvedla agentura Reuters.

Naposledy Gazprom vykázal čistou ztrátu (79,279 miliard rublů) na základě výsledků z roku 1999. Ve všech ostatních letech byla společnost zisková.

Analytiky tento hospodářský výsledek zveřejněný firmou doslova překvapil. V anketě nezávislé ruské agentury Interfax očekávali, že Gazprom vygeneruje čistý zisk 447 miliard rublů. Akcie ruského gigantu na burze v Moskvě ihned reagovaly poklesem o 3,3, jak dodala agentura Reuters.

Zpráva společnosti také uvádí, že investice by mohly v roce 2024 ještě klesnout o 16 %. Zároveň se tržby z prodeje plynu přímo snížily na 3,125 miliardy rublů, což by bylo dvakrát nižší než loni. Kapitálové investice v roce 2023 dosáhly 3,119 miliard rublů, což je o 277 miliard rublů více než v předchozím roce.

Evropa dlouho dominovala u Gazpromu jako hlavní vývozní trh. Situace se však začala měnit poté, co Rusko v únoru 2022 zaútočilo na Ukrajinu. Evropa začala postupně nahrazovat ruský plyn jinými zdroji, zejména LNG. Gazprom, jako monopolní exportér plynu z Ruska, se stal výraznou obětí západních sankcí. Dodávky plynu do Evropy se loni propadly o 55,6 %. Společnost od roku 2023 nezveřejňuje své exportní statistiky.

Témata:  Gazprom Rusko zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.